18 kwietnia 2025

Podsumowanie I kwartału 2025 r.

Zapraszam na podsumowanie pierwszych trzech miesięcy 2025 r. Ze względu na to, że przebywam na zwolnieniu lekarskim i moja aktywność na wielu polach jest ograniczona, zdecydowałam się podsumować od razu trzy miesiące, nie jeden. Dobrej lektury!

4 kwietnia 2025

Wielki Post i Wielkanoc na Kurpiach Białych

W latach 2022–2023 napisałam cykl artykułów nt. roku obrzędowego Kurpiów Zielonych. Następnie zabrałam się za omówienie tematu w odniesieniu do Kurpiów Białych. Spis wszystkich odcinków znajdziesz na końcu tego wpisu. Zapraszam na kolejny odcinek tej serii, już ostatni. Przyszedł czas na opisanie Wielkiego Postu i Wielkanocy w Puszczy Białej. Jako wprowadzenie do tematu odsyłam do hasła Kurpie Białe w Wikipedii, które napisałam.

Jak zawsze w tej serii wskazałam tropy, gdzie zwyczaje chrześcijańskie łączą się z dawnymi, jeszcze przedchrześcijańskimi obrzędami i wierzeniami oraz gdzie tradycje regionalne wpisują się w te ogólnopolskie (a nawet szerzej). Dobrej lektury!

13 marca 2025

Podsumowanie 2024 r.

Podsumowanie roku publikowane po jakimś czasie od rozpoczęcia kolejnego pomaga mi z dystansem spojrzeć na to, co za mną, co udało się osiągnąć, a co może wyszło inaczej niż planowałam (co też bywa dobre!). To z jednej strony forma wpisu do pamiętnika, z drugiej dokumentacja mojej pracy. Wiem też, że są osoby, które corocznie czekają na taki artykuł. Dziękuję!

Czy udało mi się zrealizować cele na 2024 r.? Z czego jestem najbardziej dumna? Czego nauczył mnie miniony rok? Zapraszam do lektury!

18 lutego 2025

„Grunwald i Psie Pole powtózem”, „Mazury z Polską połącemy”. Wieści z kurpiowskiego pogranicza w 1939 r. (Dąbrowy, Myszyniec, Łączki i okolice)

W czerwcu 1939 r. m.in. w Kolnie, Myszyńcu i Pułtusku odbyły się uroczystości przekazania na wyposażenie Wojska Polskiego karabinów zakupionych ze społecznych składek. Szczególnie uroczystość w Myszyńcu jest dobrze udokumentowana, mamy sporo relacji prasowych i kilka zdjęć. To m.in. dzięki temu, że do wsi przyjechało Polskie Radio. Był to element objazdu terenu przygranicznego i propagandy medialnej, tzn. zachęcania mieszkańców i mieszkanek do wyposażenia się w odbiornik radiowy. 
Atmosferę wojny było już wówczas czuć, ale z ówczesnych relacji prasowych bardziej wybrzmiewa zapał Kurpiów i Kurpianek do obrony granic, wiara w siłę polskiej armii, chęć walki o Mazury. A przynajmniej to starali się pokazać korespondenci warszawskich gazet, by podnieść morale czytających relacje w obliczu nadchodzącej wojny.

Kto odpowiadał za takie zagęszczenie lokalnych uroczystości w czerwcu 1939 r. i ich patriotyczny charakter? Jak przebiegała spotkanie w Myszyńcu? O czym śpiewała na myszynieckim rynku Waleria Żarnoch? Jakie nastroje panowały na kurpiowskim pograniczu 29 czerwca 1939 r.? O tym (i wiele więcej) w niniejszym wpisie. Zapraszam!

27 stycznia 2025

MAŁA OJCZYZNA: legendy, opowieści, podania z gminy Przasnysz, miasta Przasnysz i gminy Jednorożec

Dawno, oj dawno na blogu nie pisałam o legendach z terenu mojej małej ojczyzny. Czas to zmienić! Zapraszam do lektury dwóch opowieści z terenu gminy Jednorożec, kilku z gminy Przasnysz oraz jednej z miasta Przasnysz. 

12 stycznia 2025

Regionalna biblioteczka w 2024 r. (Nie)polecajki

Lubię moment, kiedy zbieram informacje o książkach, czasopismach i regionalnych publikacjach, które nabyłam w poprzednim roku. Prezentuję te, które kupiłam, dostałam w prezencie lub sama współtworzyłam i dlatego otrzymałam egzemplarz. 
Podaję te, które w 2024 r. trafiły do moich zbiorów, a są wśród nich i wydawnictwa z minionego roku, i starsze. Nie jest to również spis tego, co wyszło w 2024 r., bo nie kupuję wszystkiego, co pojawi się na regionalnym rynku wydawniczym. Postanowiłam wspomnieć o publikacjach dostępnych jedynie w wersji online, bo warto z nich korzystać, skoro jest możliwość. Wiem, że ten coroczny przegląd pozwala zainteresowanym uzupełnić zbiory, a niezdecydowanych zachęca do nabycia prezentowanych tu pozycji. W tym roku zdecydowałam się nieco więcej napisać na temat niektórych publikacji, niejako je recenzując, ponieważ nabyłam i publikacje, które mnie zachwyciły, które bardzo cenię, i takie, które mnie rozczarowały. Zapraszam do lektury!

8 stycznia 2025

Od Trzech Króli do Popielca u Kurpiów Puszczy Białej. Znaczenie i symbolika zapustów oraz świąt patronalnych

W latach 2022–2023 napisałam artykuły nt. roku obrzędowego Kurpiów Zielonych, następnie zabrałam się za omówienie roku u Kurpiów Białych. Spis wszystkich odcinków znajdziesz na końcu tego wpisu. Zapraszam na kolejną odsłonę serii. Jako wprowadzenie do tematu Kurpiów Białych odsyłam do hasła w Wikipedii na ich temat, które napisałam.

Tym razem zajmuję się okresem od Trzech Króli do początku Wielkiego Postu. Włączyłam w opowieść dawne zwyczaje Środy Popielcowej, które miały charakter zapustny. 
Poza tym wskazałam tropy, gdzie zwyczaje chrześcijańskie na Kurpiach łączą się z dawnymi, jeszcze przedchrześcijańskimi, obrzędami i wierzeniami oraz gdzie tradycje regionalne wpisują się w te ogólnopolskie (a nawet szerzej). Opisywany okres jest bowiem momentem w roku, kiedy wspomnienia świętych przeplatają się z ludowymi zwyczajami, a Kurpie Białe nie istnieją w próżni. Dobrej lektury!