
Pomysł, by gmina Jednorożec miała herb i flagę, pojawił się na przełomie 1999 i 2000 r. Od początku 2000 r. trwała kwerenda na temat przeszłości Jednorożca. Informacje pozyskane z bibliotek w Warszawie, Ciechanowie, Przasnyszu i Jednorożcu, ze zbiorów Kurii Biskupiej w Płocku oraz ksiąg parafialnych w Jednorożcu utwierdzały władze gminy w przekonaniu, że kierunek podjętych działań jest słuszny. Jednorożec jest bowiem jedyną miejscowością w Polsce o tej nazwie. Wówczas jeszcze nie wiedziano, kiedy i dlaczego tak został nazwany – dziś już to wiemy (czytaj TUTAJ).
O postępach prac informowała władze gminy (wójta Karola Kieczmerskiego, zastępcę wójta – a potem wójta – Michała Lorenca, Zarząd Gminy oraz radnych i radne) ówczesna sekretarz gminy Janina Popiołek, przedstawiając na posiedzeniach komisji i sesjach Rady Gminy sprawozdania z realizacji kolejnych kroków.
W kwerendach i opracowaniu wizerunków herbu i flagi pomogło Centrum Heraldyki Polskiej w Warszawie. Pomocy finansowej udzieliła Fundacja Tradycji Rzeczypospolitej z Warszawy. Opłaciła wykonanie projektu herbu i flagi, w tym opracowanie koncepcji herbu na podstawie analizy danych źródłowych, opracowanie wstępne projektu herbu i flagi, wybranie optymalnego wariantu herbu i jego opracowanie graficzne (rysunki odręczne), wykonanie barwnego rysunku herbu i flagi w wersji ostatecznej (grafika komputerowa) oraz wykonanie opisu herbu i flagi wraz z jego symboliką i uzasadnieniem.
Warto wspomnieć, że symbol mitycznego jednorożca funkcjonował w naszej gminie od wielu lat (np. jako logo Gminnego Związku Wędkarskiego w Jednorożcu oraz Prywatnej Przychodni Rodzinnej w Jednorożcu), co więcej, w szkołach podstawowych były organizowane konkursy plastyczne na projekt herbu gminy. Władze gminy podkreśliły, w by projekcie uwzględnić jednorogiego konia w pozycji bojowej (Jednorożec leży niedaleko rzeki Orzyc, której nazwa pochodzi od „orz”/„horz”, co znaczyło „szybki koń w biegu”), tradycje bartnicze terenów gminy oraz walory krajobrazowe (charakter rolniczy, 50% powierzchni gminy to lasy, należymy do obszaru Zielonych Płuc Polski).
W październiku 2000 r. Centrum Heraldyki Polskiej wstępnie zaproponowało dwa projekty:
1. w polu zielonym jednorożec wspięty srebrny (ze złotymi kopytami i grzywą) z dodaniem kilku (3–4) złotych pszczół w polu tarczy. Barwa zielona symbolizuje Puszczę Kurpiowską, natomiast pszczoły nawiązują do tradycji bartniczych – wieś Jednorożec była ongiś typową osadą bartniczą;
2. w polu zielonym trzy ule złote, zza których widnieje półjednorożec srebrny. Symbolika jak wyżej. Ule mogą być heraldyczne (słomiane w kształcie kopuł) lub zbliżone do naturalnych, zza których wychyla się pół jednorożca lub ¾ (można zmienić proporcje).
Wskazano, że można zmienić barwę pola z zielonej na czerwoną lub błękitną. Proponowano jednak wybór barwy zielony ze względu na położenie i rolniczy charakter gminy. Centrum dało radnym możliwość zastąpienia pszczół czy uli inną figurą.
W dniu 7 grudnia 2000 r. Zarząd Gminy zagłosował za umieszczeniem jednorożca w polu zielonym z dodaniem 3 pszczół umieszczonych na jednym poziomie w górnej części pola tarczy, a radni na posiedzeniu wszystkich komisji poparli to stanowisko. W tym samym miesiącu zagłosowano na projekt flagi – z herbem usytuowanym na tle złotego kwadratu i dwu prostokątów koloru zielonego.
Pierwszy projekt herbu i flagi Centrum nadesłało 9 lutego 2001 r. Radni zaproponowali zmiany w projekcie. Centrum uwzględniło uwagi i opracowało drugą propozycję projektu herbu i flagi z trzema pszczołami w górnej części herbu. Projekt został przyjęty przez Zarząd Gminy i Radę Gminy bez zastrzeżeń. W dniu 18 kwietnia 2001 r. Rada Gminy i Zarząd Gminy skierowały wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marka Biernackiego o wydanie opinii do wzorów herbu i flagi. Z nadzieją czekano na odpowiedź, bo w 2001 r. wypadała 340. rocznica najstarszej (jak wówczas uważano) wzmianki o miejscowości Jednorożec.
W dniu 25 lipca 2001 r. władze gminy otrzymały negatywną opinię do przedstawionego projektu herbu i flagi. Zauważano podobieństwo niektórych elementów projektów do symboli gminy Zduńska Wola, a – jak podkreślano – „nowoprojektowane herby powinny być znakami niepowtarzalnymi i odróżniającymi symbolizowane jednostki”. Władze gminy poprosiły Centrum o korektę projektu.
W grudniu 2001 r. radni przyjęli bez uwag nowy projekt herbu i flagi gminy. Ponownie wystąpiono o opinię ministra. Projekty zostały pozytywnie zaopiniowane pismem, które wpłynęło na ręce wójta 2 maja 2002 r. W dniu 8 lipca 2002 r. została podpisana umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych co do projektu herbu i flagi, podpisana przez władze gminy i przedstawicieli Centrum.
![]() |
Herb gminy Jednorożec. Fot. Urząd Gminy w Jednorożcu, Public domain, Wikimedia Commons |
![]() |
Flaga gminy Jednorożec. Fot. Urząd Gminy w Jednorożcu, Public domain, Wikimedia Commons |
Przygotowania do uroczystości nadania herbu i flagi gminie Jednorożec, którą zaplanowano na 7 czerwca 2003 r., zaczęto od zamówień na flagi, statywy, proporczyki i tablice zawierające wizerunek herbu i flagi herbowej. Zamówiono m.in. maszty fasadowe do Urzędu Gminy, 5 flag masztowych dla Urzędu Gminy i parafii w Jednorożcu, 20 flag herbowych dla wszystkich szkół, przedszkoli i pozostałych parafii na terenie gminy oraz 3 flagi Polski z godłem dla Urzędu Gminy.
W Artystycznej Pracowni Brązowniczo-Grawerskiej „Miecznik” w Warszawie zostało złożone zamówienie na wykonanie łańcucha do emblematu insygniów władzy Wójta Gminy. Zostały one przekazane przez Celinę i Bronisława Antosiaków z Połoni. Ojciec Bronisława, Władysław, był ostatnim wójtem gminy przed wybuchem II wojny światowej. Po 1 września 1939 r. przywiózł do domu część najważniejszych dokumentów Urzędu Gminy, w tym insygnia władzy Wójta Gminy. Łańcuch zaginął, ale zachował się „medalion” w kształcie owalu z mosiądzu. W jego środkowej części umieszczone jest godło Polski w koronie, a na dole widoczny jest skrót RP (Rzeczpospolita Polska). Na otoczce jest napis: Wójt Gminy Jednorożec. Na odwrotnej stronie na środku wygrawerowany jest napis: Starostwo Przasnyskie, rok 1922, zaś na dole za mieszczono wygrawerowane dane dotyczące wykonawców: BR. ŁOPIEŃSCY WARSZAWA.
Na uroczystość 7 czerwca 2003 r. zaproszono m.in. Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, który objął uroczystość honorowym patronatem. Patronat medialny objęła redakcja „Tygodnika Ostrołęckiego”. O uroczystości poinformowano radnych i radne, sołtysów i sołtyski, informację umieszczono na stronie internetowej UG, opublikowano w prasie lokalnej, rozesłano do przedstawicieli i przedstawicielek Polonii z USA, Niemiec i Australii, a pochodzących z naszej gminy. Wystosowano apel o udział w finansowaniu imprezy i sponsoring, kontaktując się m.in. z lokalnymi przedsiębiorstwami. Środki te uzupełniły dofinansowanie uzyskane z Urzędu Marszałkowskiego.
Zaplanowano Sesję Rady Gminy, sesję popularnonaukową, część artystyczną i imprezy towarzyszące na stadionie gminnym w Jednorożcu, posiłki dla gości, osób występujących na estradzie i prowadzących imprezy towarzyszące, służb porządkowych, medycznych oraz innych służb pomocniczych. Powołano Komitet Organizacyjny w składzie: koordynatorka przygotowań – sekretarz gminy Jednorożec Janina Popiołek, członkowie i członkinie komitetu: Przewodnicząca Rady Gminy Jadwiga Berg, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Gminy Alicja Opalach, Wójt Gminy Jednorożec Michał Lorenc, Zastępca Wójta Gminy Danuta Bakuła, dyrektor Publicznego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Jednorożcu Zygmunt Smoliński, dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Chętnika w Jednorożcu Barbara Nizielska, Piotr Maligranda z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jednorożcu, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Jednorożcu Maria Komor, kierownik Referatu Rozwoju i Infrastruktury Urzędu Gminy Krzysztof Grabowski, pracownica Urzędu Gminy w Jednorożcu Barbara Jeznach. Komitet spotykał się raz w tygodniu. Każda osoba miała przydzielony zakres zadań.
Kiedy nadszedł 7 czerwca 2003 r., uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Jednorożcu. Odprawiono ją o godzinie 10.00. Wzięli w niej udział przedstawiciele i przedstawicielki władz gminy, sołtyski i sołtysi, pracownicy i pracownice Urzędu Gminy w Jednorożcu i gminnych jednostek organizacyjnych, członkowie Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, radne i radni powiatowi, burmistrzowie i wójtowie oraz przewodniczący gad gmin i miast z terenu powiatu przasnyskiego i ościennych powiatów, księża z terenu gminy, szefowie służb powiatowych i gminnych (straży, policji, urzędu pracy), szefowie nadleśnictw z Przasnysza i Parciak, dowódca i kadra jednostki wojskowej z Przasnysza, sponsorzy uroczystości, szefowie i szefowe stowarzyszeń z terenu powiatu, kierownicy zakładów pracy z terenu gminy, przedstawiciele rodzin wójtów z okresu międzywojennego, rodziny urzędników gminnych pełniących funkcje w przeszłości, młodzież z Publicznego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego z Jednorożca, przedstawiciele mediów, przedstawiciele Polonii, sponsorzy, mieszkańcy i mieszkanki gminy. Wśród gości zagranicznych był Ante Markota – sponsor i przyjaciel gminy oraz Honorowy Przewodniczący Handlowej Rady Konsultacyjnej Narodowego Republikańskiego Komitetu Kongresowego USA. Mszę celebrowali proboszczowie z Jednorożca, Olszewki, Parciak i Połoni. Uroczystą oprawę zapewniły poczty sztandarowe ze szkół podstawowych i OSP z terenu gminy oraz poczet flagowy. W ramach liturgii została poświęcona flaga herbowa gminy. O 11.00 rozpoczął się przemarsz pocztów sztandarowych oraz wszystkich zainteresowanych do budynku Publicznego Gimnazjum w Jednorożcu.
O 11.30 rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Gminy Jednorożec poświęcona uroczystemu nadaniu herbu i flagi, połączona z sesją popularnonaukową pt. Gmina Jednorożec na przestrzeni wieków zorganizowana we współpracy z Ostrołęckim Towarzystwem Naukowym. Po otwarciu sesji przez prezesa OTN dr. Janusza Gołotę referaty wygłosili: dr Sławomir Augusiewicz – pracownik Naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr Radosław Waleszczak – sekretarz Powiatu Przasnyskiego i członek Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, Teresa Wojciechowska – bibliotekarka Publicznego Gimnazjum w Jednorożcu, wójt gminy Michał Lorenc. Referaty prezentowały gminę Jednorożec od zarania dziejów aż do współczesności.
![]() |
Źródło: „Głos Gminy Jednorożec”, 2006, 2, okładka (s. 4). |
Około godz. 12.30 nastąpiła przerwa. Można było wpisać się do Księgi Pamiątkowej oraz zobaczyć okolicznościowe wystawy prac plastycznych, fotograficzne itp. przygotowane w świetlicy szkolnej przez uczniostwo gimnazjum i podstawówki w Jednorożcu. Były tam albumy tematyczne dotyczące terenu gminy, zdjęcia pierwszych wójtów i ich najbliższych, fotografie ciekawych miejsc, pamiątki z poszczególnych miejscowości gminy, pamiątki związane z oświatą (przykładowo stare dzienniki lekcyjne), pamiątki związane z pracą samorządu wiejskiego (protokoły z zebrań sołeckich), prace plastyczne dzieci ze szkół z terenu gminy, stare tradycyjne sprzęty używane w gospodarstwach domowych, narzuty, obrusy itp. Zobaczyć można było przedstawienie nawiązujące do legendy o powstaniu miejscowości Jednorożec w wykonaniu dzieci z jednorożeckiej podstawówki.
![]() |
Wystawy zdjęć przydrożnych krzyży i kapliczek z terenu całej gminy. Zbiory M.W. Kmoch |
![]() |
Wystawy zdjęć przydrożnych krzyży i kapliczek z terenu całej gminy. Zbiory M.W. Kmoch |
O 13.00 zaczęła się druga część sesji Rady Gminy. Wówczas miało miejsce przyjęcie uchwały Rady Gminy w sprawie ustanowienia herbu i flagi Gminy Jednorożec. Uzasadnienie do projektu uchwały przedstawiła sekretarz gminy Janina Popiołek. Rada Gminy przyjęła uchwałę jednogłośnie.
![]() |
Uchwała Rady Gminy Jednorożec o nadaniu gminie herbu i flagi, 7 VI 2003 r. Źródło (dostęp 4 VII 2021 r.). |
Celina i Bronisław Antosiakowie przekazali Michałowi Lorencowi insygnia władzy przedwojennego wójta. Przemawiali: marszałek Adam Struzik, Maria Sulińska – reprezentantka Wojewody Mazowieckiego, starosta przasnyski Zenon Szczepankowski, dyrektor Delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce Marian Karpiński, dowódca Jednostki Wojskowej w Przasnyszu Waldemar Trochimiuk, burmistrz miasta Przasnysz, przewodniczącego Rady Miasta Przasnysza, wójtowie sąsiednich gmin.
O 14.00 w sali gimnastycznej wystąpiły zespoły: „Jutrzenka” działający przy gimnazjum w Jednorożcu oraz „Młode Kurpie” działający przy podstawówce w Jednorożcu. Następnie odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi herbowej na maszt. W tym celu na skwer przed Urzędem Gminy przemaszerowały poczty sztandarowe, poczet flagowy, orkiestra OSP Jednorożec i wszystkie uczestniczki i uczestnicy uroczystości. Wciągnięcia flagi herbowej na 10-metrowy maszt dokonali wójt i przewodnicząca Rady Gminy Jednorożec.
Potem gości zaproszono na uroczysty obiad w świetlicy gimnazjum. Przygrywała kapela „Kumple z Zawad”. Goście otrzymali upominki: foldery dotyczące gminy Jednorożec oraz proporczyki z herbem i flagą gminy.
![]() | |
|
Występy rozpoczęli uczniowie i uczennice szkoły podstawowej w Jednorożcu. Pod kierunkiem Bożeny Rumińskiej i Aliny Gołębiewskiej przygotowali spektakl słowno-muzyczny nawiązujący do legendy o Jednorożcu. Na scenie wystąpiło kilka zespołów kurpiowskich: „Młode Kurpie” z Jednorożca, „Carniacy” z Czarni, „Kurpianka” z Kadzidła, zespół działający przy KGW w Żelaznej Rządowej, wreszcie „Jutrzenka” z Jednorożca (na festynie pojawił się sponsor – Mirosław Jóźwik z USA, jednorożanin, obiecał, że sprawi zespołowi buty). Uczennice gimnazjum przedstawiły aerobik, a przygotowały je Beata Mętrykowska i Wiesława Nyśk. Szkoła podstawowa w Parciakach wystawiła grupę prezentującą gadkę kurpiowską i bajki kabaretowe przygotowane pod kierunkiem Doroty Prusik i Iwony Heromińskiej. Uczniowie ze PSP w Jednorożcu wykonali taniec disco. Na scenie wystąpił też zespół break dance z Jednorożca. Dawkę śmiechu zapewniła grupa kabaretowa „Pięta” z Krasnosielca działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury. Kierownicy i kierowniczki zespołów otrzymali puchary i dyplomy pamiątkowe.
![]() |
Źródło: „Głos Gminy Jednorożec”, 2006, 2, okładka (s. 4). |
Rozstrzygnięto zorganizowane wcześniej konkursy: „Grafika komputerowa – propozycje herbu”, prace plastyczne „Moja mała ojczyzna w legendzie”, konkurs fotograficzny „Ciekawe miejsca w mojej miejscowości”, konkurs „Herby”, „Nowe wersje legendy o Jednorożcu”, „Wycinanka Kurpiowska”, „Moja Mała Ojczyzna”, „Dzieje mojej rodziny” oraz „Dzieje mojej wsi”. Organizatorami konkursów były: jednorożecka podstawówka i gimnazjum, Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu oraz biblioteka gimnazjum w Jednorożcu. W jednym z namiotów była wyłożona Księga Pamiątkowa i Kronika Gminy. Oto wybrane strony drugiej z nich.
W czasie festynu można było podziwiać i kupić wytwory twórców i twórczyń ludowych z Kurpi Zielonych. Swoje dzieła prezentowali: Czesława Lewandowska (haft, koronka, wyroby tkaniny na krosnach), Halina Pajka (wycinankarstwo, plastyka obrzędowa), Genowefa Staśkiewicz (pisankarstwo, haft i wycinankarstwo) i Stanisław Pajka (rzeźba, twórca plecionek). Przybyli na festyn podziwiali proces tworzenia wycinanek kurpiowskich, haftów, koronkarstwa, rzeźby w drewnie, wikliniarstwa. Funkcjonowały stoiska handlowe. Można było kupić piwo kozicowe, słodycze, napoje, lody.
Ważny był blok sportowo-rekreacyjny. Można było się sprawdzić w konkurencjach dla dzieci (skakanka, żonglerka piłki nożnej, rzut piłką do kosza), dla dorosłych (wyciskanie 5 kg ciężarka, rzut beretem na odległość), dla rodzin (strzał do bramek). Laureaci i laureatki trzech miejsc w każdej kategorii otrzymali nagrody.
Obsługę medyczną zapewniła Prywatna Przychodnia Rodzinna w Jednorożcu. Pomocy udzieliła Jednostka Wojskowa z Przasnysza (wypożyczenie namiotów, przygotowanie i wydawanie grochówki). Nad bezpieczeństwem czuwały służby porządkowe (młodzież Publicznego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego z Jednorożca, OSP z całej gminy, policja).
Około godz. 21.00 wójt i przewodnicząca Rady Gminy podziękowali gościom, sponsorom wszystkim osobom od miesięcy zaangażowanym w organizację. Zaprosili na występ zespołu „Weekend” z Sejn. Zabawa trwała do ranka 8 czerwca.
Od tamtej pory co roku w czerwcu organizowano festyn upamiętniający nadanie gminie Jednorożec herbu i flagi. Rzadko zdarzają się odstępstwa od terminu imprezy (np. w 2024 r. festyn odbył się 26 maja).
Co więcej, 7 czerwca 2003 r. odbyło się referendum ws. przystąpienia Polski do UE. Dla mieszkańców i mieszkanek gminy Jednorożec był to więc wyjątkowy dzień, bo świętowali historyczny moment i decydowali o tym, czy nastąpi kolejna ważna zmiana.
![]() |
Źródło: „Tygodnik Ostrołęcki”, 10 czerwca 2003, s. 8. |
Bibliografia
I. Źródła
Jednorożeckie Archiwum Społeczne, Spuścizna Janiny Popiołek [b.n.s.].
II. Opracowania
as, Cudownie odnalezione insygnia (dostęp 10 VI 2024 r.);
Taż, Nasze symbole, „Głos Gminy Jednorożec”, 2006, 2, s. 8–9;
Uroczystość nadania herbu i flagi Gminie Jednorożec (dostęp 2 VII 2021 r.).
Do następnego!

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz