27 maja 2024

Podsumowuję maj 2024 r.

Maj to piękny miesiąc i to nie tylko ze względu na pogodę, na to, że wszystko kwitnie i pogoda jest słoneczna. Dużo dobrego się u mnie działo i jestem za to bardzo wdzięczna. W tym wpisie raportuję, jak minął mi poprzedni miesiąc. Dobrej lektury.

25 maja 2024

MAŁA OJCZYZNA: Odświętny strój kurpiowski z Puszczy Białej i Puszczy Zielonej. Podobieństwa i różnice

W tym artykule prezentuję informacje na temat stroju kurpiowskiego obu puszcz: Zielonej i Białej. Zestawiam je, wskazuję różnice i podobieństwa. Zaczynam od opisu procesu powstawania stroju, potem prezentuję męski i damski strój, jednocześnie z obu puszcz, następnie zwracam uwagę na funkcje odświętnego ubioru. Podkreślam też, skąd przybyły pewne elementy lub zwyczaje związane ze strojem, gdzie widać zapożyczenia lub podobieństwa do innych regionów.



9 maja 2024

Podsumowuję kwiecień 2024 r.

Majówka za nami, wiosna w pełni, a ja podsumowuję kwiecień. Gdy czytam to, co Ty przeczytasz niżej, widzę, że liczbowo wiele się nie działo (w porównaniu z innymi okresami w roku), ale jakościowo ten miesiąc to była petarda. Sukces za sukcesem, piękne spotkania, rozwijanie relacji, kończenie ważnych projektów... Zobacz! Dobrej lektury.

8 maja 2024

Drewniany kościół wędrowniczek: Zatory, Warszawa (Okęcie), Stara Wieś, Wielgolas Brzeziński...

W 1915 r. w Zatorach (powiat pułtuski) powstał kościół, który po przebudowach i kilku przenosinach istnieje do dziś. Zapraszam do poznania jego wyjątkowej historii. Okazją do przypomnienia dziejów tej wyjątkowej świątyni jest wydana w kwietniu 2024 r. publikacja 
Przywracamy pamięć o historii drewnianego kościółka na Okęciu. Wydawcą jest parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Warszawie.

6 maja 2024

Wiosna u Kurpiów Białych: zwyczaje, obrzędy, wierzenia od Wielkanocy do Zielonych Świątek

Po tym, jak w 2022
2023 r. napisałam artykuły nt. roku obrzędowego Kurpiów Zielonych, przyszedł czas na podobne ujęcie Puszczy Białej. Spis wszystkich odcinków znajdziesz na końcu tego wpisu. Zapraszam na kolejną odsłonę serii, tym razem białokurpiowski odcinek wiosenny. Zanim zagłębimy się w temat, odsyłam do hasła w Wikipedii, które jest dobrym początkiem przygody z poznawaniem Kurpiów z Puszczy Południowej: KLIK.

W poniższym tekście nt. zwyczajów Kurpiów Białych w okresie od Wielkanocy do nocy świętojańskiej opieram się na opracowaniu Oskara Kolberga przywołującego relacje z Pniewa, Porządzia, Ochudna i okolic (1870 r.), tekście Bernarda Kielaka, który korzystał m.in. z prac dyplomowych napisanych na studiach etnologicznych na UW, a dotyczących zwyczajów Puszczy Białej, opracowaniu Bonifacego Kozłowskiego, wspomnień Zofii Marianny Wróbel z Udrzyna oraz materiałach zgromadzonych przez Wandę ModzelewskąDobrej lektury!