Za nami pierwszy kwartał roku. Przeleciał mi przez palce. Niemniej mam wrażenie, że sporo udało się zrobić. Marzec był bardzo płodny w działania. O kilku dziś opowiem. Zapraszam!
Co się wydarzyło w marcu 2021?
- dużo na polu zawodowym – nowe projekty, stare projekty, lekcje, zebrania, rekrutacja, szkolenia...
- przystopowałam z dodawaniem InstaStories, niemniej działo się. Tu można podejrzeć kulisy moich różnych inicjatyw, zobaczyć obrazki z codzienności zawodowej, prywatnej, redaktorskiej, regionalnej. Po kliknięciu w poniższy screen traficie na mój profil.
- wzięłam udział w kilku spotkaniach online (promocje książek, webinaria, zajęcia na studiach doktoranckich);
- zakończyłam redakcję drugiego tomu Dziejów Makowa Mazowieckiego, przygotowałam kolejny numer "Głosu Gminy Jednorożec", dostałam się na warsztaty redaktorskie dla zaawansowanych!
- za mało odpoczywałam i czytałam, choć kilka razy udało mi się zadbać o siebie: wyjść na spacer, odmówić zajęcia się jakąś sprawą, wysłuchać słuchowiska. Przestawiłam meble w pokoju – od razu lepiej! I dostałam pozytywne wieści z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii (wszystko w porzadku!). W tym miesiącu świętowałam też urodziny.
W serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
Co z pracą naukowo-popularyzatorską?
- we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Jednorożcu realizuję projekt popularyzujący i promujący lokalne dziedzictwo. Do udziału zapraszamy stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, harcerstwo i inne organizacje. Zadanie polega na zgromadzeniu informacji o ciekawych miejscach w naszej gminie. Miejsca oznaczymy w terenie tabliczkami z krótkimi opisami oraz wygenerowanymi kodami QR przekierowującymi do strony internetowej bądź do aplikacji, gdzie można będzie przeczytać więcej o danym obiekcie/miejscu. Grupy, które przekażą informacje, będą mogły stać się społecznymi opiekunami miejsc, a ich wkład zostanie upamiętniony na tabliczkach informacyjnych. Więcej informacji na profilu biblioteki na FB, na który traficie, klikając grafikę:
- nagrałam program dla Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy o kuchni kurpiowskiej;
- nagrałam dwie audycje dla RDC ("Skarby Mazowsza" u Piotra Łosia): o Żydach na Kurpiach oraz o okresie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w gminie Jednorożec;
- konsultowałam opracowanie opisu pewnego tajemniczego obiektu ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego;
- na zaproszenie Centrum Archiwistyki Społecznej poprowadziłam webinarium pt. "Projekty edukacyjne w archiwach społecznych". Spotkanie było zamknięte, więc nagranie nie zostało upublicznione;
- na profilu Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" zaczęłam serię #ZArchiwumSPZJ, w której prezentuję kolejno działania organizacji w poszczególnych latach;
- napisałam tekst do "Głosu Gminy Jednorożec" o astronomicznych ciekawostkach związanych z Jednorożcem: KLIK;
- moja książka Na skraju Kurpiowszczyzny. Parafia pw. św. Floriana w Jednorożcu trafiła na licytację w celu zebrania pieniędzy dla chorej Laury – już wiadomo, że udało się zgromadzić całą kwotę!
- uczestniczyłam w akcji "(Nie)znane kobiety Wikipedii", marcowym maratonie pisania kobiecych biogramów w Wikipedii. Choć było to działanie szkolne (to w ramach zajęć z historii i społeczeństwa), to wkręciłam się bardzo i przygotowałam biogramy regionalne. Napisałam następujące hasła: Zofia Chętnikowa, Kazimiera Kłoczowska, Florentyna Włoszkowa, Bogumiła Sawa, Halina Danczowska, Jo Michaly, Bernice Kolko, Krystyna Spiegel, Maria Felicja Łączkowska, Paulina z Krasińskich Górska, Aniela Zamoyska z Potockich, Wanda Ossoria-Dobiecka, Aloiza Zacharska-Marcolla, Eugenia Koss. Rozbudowałam zaś biogramy Lucyny Kotarbińskiej, Elżbiety Korfantowej, Fridy Kahlo oraz Janiny Omańkowskiej, a biogram Marii Ludwiki z Krasińskich Czartoryskiej uźródłowiłam.
- uczestniczyłam w kolejnym spotkaniu Kurpiowskiej Wspólnoty Pieśni. Olga Stopińska zaprosiła Kurpianki mieszkające w Warszawie do kultywowania śpiewaczego siostrzeństwa;
- pracowałam nad tekstem do wydawnictwa zbiorowego, poświęconym bohaterce bliskiej memu sercu – Marii Ludwice z Krasińskich Czartoryskiej.
Jeśli jeszcze nie rozliczyliście PIT, to zachęcam do wsparcia mojego brata. Możecie też dorzucić się do składki na pomagam.pl. Michał ma już nowy aktywny wózek – zbieramy na to, by się zwrócił, bo kosztował majątek.
Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Niedawno wprowadziłam cotygodniowe podsumowania – WEEKEND UPDATE. Poza tym w grupie można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, wystarczy kliknąć na grafikę.
Zachęcam do współtworzenia Jednorożeckiego Archiwum Społecznego. Celem jest, za pomocą materiałów schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawienie życia w gm. Jednorożec w przeszłości. Jako koordynatorce tego przedsięwzięcia, prowadzonego pod szyldem Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej", zależy mi, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Zbieram materiały, porządkuję i opisuję, by finalnie udostępnić zainteresowanym i prowadzić różne działania, m.in. przygotować wystawy plenerowej – o planowanych poniżej. Potrzebuję też wsparcia w opracowaniu materiałów.
Każdy może się przyłączyć, pomóc w opisie zdjęć albo podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Napisz, zadzwoń. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
Do następnego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz