Listopad zaczął się i skończył niezwykle emocjonująco. Startowałam spotkaniem online transmitowanym na Facebooku, zakończyłam tak samo. Obie inicjatywy związane były z moją pasją, historią regionalną, ale były nieco inne. Oczywiście spotkania online to nie jedyna intrygująca sprawa, której doświadczyłam w minionym miesiącu. Zapraszam na podsumowanie!
W listopadzie:
- książka Na skraju Kurpiowszczyzny. Parafia pw. św. Floriana w Jednorożcu została puszczona w świat! Ostatniego dnia miesiąca odbyła się jej premiera na facebookowym profilu wydawcy, Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Spis treści i streszczenie po angielsku jest dostępne tutaj. Projekt został zrealizowany dzięki grantowi z LGD Kurpsie Razem. Kilka ważnych ogłoszeń:
✅ spzj@wp.pl
✅ wiadomośc prywatna na Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”
✅ Messenger: Barbara Nizielska, Milena Furman
Książki pięknie się rozchodzą - Wasze zainteresowanie bardzo mnie cieszy! Nie martwcie się - na pewno starczy dla każdego i każdej zainteresowanej. NIE PISZCIE DO MNIE PRYWATNIE W SPRAWIE DYSTRYBUCJI, bo się tym nie zajmuję. Nie jestem, niestety, na miejscu w Jednorożcu, a tam jest cały nakład. Mnie możecie pytać o merytorykę - to mam w głowie, ewentualnie na komputerze
2️⃣ Chcesz dedykację od autorki? Musisz poczekać Będę w Jednorożcu najwcześniej 19 grudnia. Można mnie łapać w Warszawie.
3️⃣ Chcesz zajrzeć do prezentacji ze spotkania? Jest tutaj.
4️⃣ Chcesz ponownie obejrzeć transmisję albo pokazać ją rodzinie, znajomym? Klikając w screen, odtworzycie nagranie z premiery publikacji, bowiem można do niego wracać, kiedy potrzeba, ochota...
6️⃣ Podobało Ci się? Chcesz więcej takich transmisji online na stronie SPZJ albo mojej - Kurpianka w wielkim świecie? Daj znać, czy i na jakie tematy warto zorganizować spotkanie.
- drugie ze wspomnianych spotkań to mój wykład Tu było, tu stało. O tym, jak wyciągnąć lokalną historię z lamusa. Zostałam zaproszona przez Fundację na rzecz Wielkich Historii do udziału w II Mazowieckim Forum Turystyki Kulturowej. Poniżej znajdziecie nagranie (należy kliknąć w screen), a nazwa wystąpienia jest linkiem do prezentacji z wykładu. To mnóstwo inspiracji, wskazówek i podpowiedzi, jak, gdzie, z kim działać lokalnie. Wierzę, że przyda się działaczom regionalnym, osobom zaangażowanym w kulturę, lokalnym historykom itp. Zachęcam też do zajrzenia na fanpage fundacji - inne spotkania w ramach forum były nie mniej fascynujące!
- kontynuowałam dodawanie InstaStories - kulisy moich różnych inicjatyw, obrazki z codzienności zawodowej, prywatnej, redaktorskiej, regionalnej. Zapraszam! Wystarczy kliknąć w obrazek i traficie na mój Instagram.
- zaliczyłam kilka spacerów po warszawskim Mokotowie, który poznawałam, by najciekawsze miejsca umieścić w aplikacji ToTuBy, by mogli je zobaczyć inni. Myślę, że w grudniu w końcu znajdę nieco więcej czasu, by powiedzieć o aplikacji - jest świetna!
- spędzałam czas w kuchni, świętowałam, kiedy była ku temu okazja, starałam się zachować równowagę psychiczną...
- dołączyłam do społeczności Nauczycieli Zwolnionych z Teorii, by wspierać moich uczniów i uczennice z I SLO "Bednarska" w realizacji projektów społecznych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii;
- zorganizowałam etap szkolny Olimpiady Historycznej. W tym roku minęła dekada, odkąd ja po raz pierwszy próbowałam swoich sił w OH - teraz pomagam innym. Życzę im jak najlepiej, niech dotrą do finału!
- nauczałam w szkole, doświadczałam trudniejszych i milszych chwil, uczyłam się od innych;
- uczestniczyłam w szkoleniach online, warsztatach, spotkaniach, zarówno związanych z aktywnością zawodową, jak też działalnością regionalną. Klikając w zdjęcia, dowiecie się więcej o tych wyjątkowych inicjatywach.
- napisałam podsumowanie października 2020 r.: KLIK.
Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
Co z pracą naukowo-popularyzatorską?
- redagowałam teksty do "Rocznika Przasnyskiego", "Krasnosielckiego Zeszytu Historycznego" i drugiego tomu Dziejów Makowa Mazowieckiego;
- uzupełniłam posty na blogu - historia parafii Jednorożec oraz jeden z wpisów nt. przasnyskich Żydów (polecam całą serię);
- pracowałam nad zagadnieniem zabytków i dziedzictwa kulturowego gminy Jednorożec.
Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.
Zachęcam do współtworzenia Jednorożeckiego Archiwum Społecznego. Chcemy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Zbieramy materiały, porządkujemy je i udostępniamy zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
Do następnego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz