Luty upłynął mi pod znakiem... choroby. Najbardziej zapamiętam cieknący noc, bolące gardło i innych towarzyszy codziennej (nie)doli. Cieszę się, że ten miesiąc się skończył, bo im dalej w las, tym bliżej do wiosny, a marzec jest już wiosennym miesiącem. Oby pogoda też to zrozumiała... Zapraszam na podsumowanie lutego. Miłej lektury!
W lutym:
- zaczynając od końca miesiąca, pojechałam z jedną z klas pierwszych czteroletniego liceum na Górny Śląsk na jednodniowe zajęcia w ramach modułu GRANICE;
- godnie uczciłam Walentynki i Tłusty Czwartek;
- wzięłam udział w spotkaniu autorskim z Jerzym Woźniakiem w Chorzelach;
- pracowałam nad historią parafii Jednorożec, spotykając się z seniorami, eksplorując cmentarz parafialny oraz przeglądając archiwalne numery "Tygodnika Ostrołęckiego";
- odwiedzałam brata w szpitalu, starając się spędzić z nim dużo czasu.
Na blogu:
Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
Co z pracą naukowo-popularyzatorską?
- uczestniczyłam w spotkaniu ekspertów terenowych Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej;
- odebrałam dwie publikacje zbiorowe, w których opublikowano moje artykuły pokonferencyjne;
- porządkowałam materiały w #archiwumspołecznewgminiejednorożec - te, które otrzymałam jakiś czas temu i nowe;
- miałam okazję być przewodniczką po Jednorożcu i oprowadzić pana Irka, który przyjechał tu szukać śladów przodka;
- uzupełniłam wpisy na blogu: o przasnyskich ewangelikach, o wsi Drążdżewo Nowe oraz dwa odcinki historii policji w Przasnyskiem: cz. 3 oraz cz. 4;
- uczestniczyłam w spotkaniu Rady Dziedzictwa Regionalnego i Rady Redakcyjnej "Rocznika Przasnyskiego";
- redagowałam teksty do nowego "Krasnosielckiego Zeszytu Historycznego";
- napisałam trzy artykuły z przeznaczeniem do wspomnianego czasopisma.
Dzielę się dobrymi wieściami, jeśli jeszcze nie mieliście okazji usłyszeć: udało się pozyskać środki finansowe na wydanie monografii parafii Jednorożec! Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" złożyło wniosek o grant na wydanie publikacji do Lokalnej Grupy Działania "Kurpsie Razem" i dostało pieniądze. Publikacja niebawem, tymczasem ostatnie szlify. Masz ochotę pomóc? Zapraszam!
Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.
Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Jak się z nami skontaktować?
- Maria Weronika Kmoch ☎️ 793 065 173 / 📧 mariakmoch@wp.pl
- Barbara Nizielska ☎️ 501 651 423 / Szkoła Podstawowa im. Adama Chętnika w Jednorożcu
- Zbigniew Lorenc ☎️ 506 210 600 / Szkoła Podstawowa w Żelaznej Rządowej-Parciakach
- Milena Furman ☎️ 504 969 797 / w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jednorożcu.
Zapraszam też do włączenia się do inicjatywy Rady Dziedzictwa Regionalnego. Przygotowując się do obchodów rocznicy wojny polsko-bolszewickiej w 2020 r., zbieramy pamiątki, zdjęcia, dokumenty z nią związane. Na terenie powiatu przasnyskiego pracuje nad tym grupa ludzi. W gm. Jednorożec ja jestem odpowiedzialna za gromadzenia źródeł. Zapraszam do kontaktu.
Marzec będzie bardzo trudnym miesiącem, ale dam radę. Prawda? :)
Do następnego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz