Styczeń minął tak szybko, że nawet go nie zauważyłam. Na początku roku powtarzałam sobie, że tylko 5 tygodni do ferii, że jeszcze trochę... Nie odpoczęłam wystarczająco w przerwę świąteczno-noworoczną, więc w Nowy Rok weszłam zmęczona, przytłoczona dodatkowo końcowosemestralnymi sprawami w szkole. Niemniej nie było tak trudno, jak początkowo sądziłam. Patrząc na poniższe podsumowanie, można nawet powiedzieć, że to był intensywny, ale fajny miesiąc. Zapraszam do lektury!
W styczniu:- starałam się maksymalnie dużo dać z siebie w szkole, wdrażać w życie nowe metody pracy i pomimo mnogości obowiązków znajdować radość w pracy zawodowej;
- czytałam książki, sporo piekłam, wyłuskiwałam z napiętego kalendarza momenty, w których mogłam odpocząć i zająć się sobą;
- wzięłam udział w spotkaniu Koła Dydaktyki Historii UW oraz w kolejnych zajęciach w ramach kursu w Szkole Edukacji - cały czas udoskonalam się jako nauczycielka;
- sporo czasu spędziłam z bratem, odwiedzając go w szpitalu - rehabilitacja trwa!
- udało mi się odwiedzić Archiwum Główne Akt Dawnych oraz warszawskie biblioteki (narodową i uniwersytecką);
- uczestniczyłam w Fakultetach 2.0 w naszej szkole! To czas, kiedy zarówno nauczyciele i nauczycielki, jak też uczniowie, uczennice czy absolwenci i absolwentki, a nawet zaproszeni ludzie z zewnątrz, mogli się podzielić z innymi swoimi pozaszkolnymi zainteresowaniami, pasjami, zajawkami. Były więc zajęcia o kuchni molekularnej, badanie osobowości metodą DISC, komunikacja z psem, rękodzieło bizuteryjne, seks w basniach, Muminki po angielsku, gra na gitarze, programowanie, kino japońskie, szyciologia, wykłady o Bliskim Wschodzie i muzyce hiszpanskojezycznej oraz mnóstwo innych niezwykle interesujących zajęć. Każdy i każda zapisał się na dwa wybrane Fakultety.
Ja prowadziłam zajęcia o kinie Bollywood, więc musiałam się odpowiednio przygotować. Przecież w szkole, której patronem jest Dobry Maharadza, nie może zabraknąć tematu związanego z Indiami i to w odpowiednim wydaniu wizualnym :) Po speed datingu, by uczestnicy i uczestniczki się poznali, oraz moim wykładzie o Bollywood, zgromadzeni zaglosowali na film i obejrzeliśmy Dostanę (To właśnie przyjaźń);
- zarejestrowałam się jako dawczyni szpiku podczas dnia DKMS w naszej szkole - co za satysfakcja!
Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
Co z pracą naukowo-popularyzatorską?
- uczestniczyłam w świąteczno-noworocznym spotkaniu Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Podsumowaliśmy 2019 r., rozmawialiśmy o planach na kolejny rok działalności. Miałam okazję opowiedzieć o rozwoju archiwum społecznego;
- gromadziłam materiały do archiwum społecznego - od jednego z mieszkańców Jednorożca dostałam 2 kartony pamiątek po jego mamie!
- w ramach Fakultetów 2.0, o których już wspomniałam, prowadziłam zajęcia o genealogii. Z grupą chłopców (ciekawe, dlaczego tylko chłopcy...) szukaliśmy naszych przodków, korzystając z dostępnych w Internecie baz danych, metrykaliow, map, serwisów. Dobrze było dzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami, dać się poznać od innej, nieszkolnej strony!
- został opublikowany film podsumowujący październikowy objazd po subregionie ostrołęckim "Z wizytą u siebie" w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej - w nagraniu opowiadam o działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Film można obejrzeć, klikając na poniższy screen.
Już ostatnio podawałam WIADOMOŚĆ ROKU, ale powtórzę: udało się pozyskać środki finansowe na wydanie monografii parafii Jednorożec! Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" złożyło wniosek o grant na wydanie publikacji do Lokalnej Grupy Działania "Kurpsie Razem". Publikacja pojawi się w pierwszej połowie 2020 r.
Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.
Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Jak się z nami skontaktować?
- Maria Weronika Kmoch ☎️ 793 065 173 / 📧 mariakmoch@wp.pl
- Barbara Nizielska ☎️ 501 651 423 / Szkoła Podstawowa im. Adama Chętnika w Jednorożcu
- Zbigniew Lorenc ☎️ 506 210 600 / Szkoła Podstawowa w Żelaznej Rządowej-Parciakach
- Milena Furman ☎️ 504 969 797 / w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jednorożcu.
Zapraszam też do włączenia się do inicjatywy Rady Dziedzictwa Regionalnego. Przygotowując się do obchodów rocznicy wojny polsko-bolszewickiej w 2020 r., zbieramy pamiątki, zdjęcia, dokumenty z nią związane. Na terenie powiatu przasnyskiego pracuje nad tym grupa ludzi. W gm. Jednorożec ja jestem odpowiedzialna za gromadzenia źródeł. Zapraszam do kontaktu.
Zaczęłam już ferie zimowe. Nie mogę się doczekać, aż wyśpię się porządnie i zajmę się tym, co mnie najbardziej pociąga - historią regionalną w różnym wydaniu! Przede mną tyle ciekawych zajęć przez 2 tygodnie. A potem powrót do szkoły, ale, mam nadzieję, z siłą i nowymi pomysłami. Życzę Wam udanych ferii, a jeśli te już za Wami, to energii do działania!
Do następnego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz