Szkoła Podstawowa nr 2 w Przasnyszu podjęła temat mniejszości żydowskiej w mieście. Grupa uczniów i uczennic dołączyła do inicjatywy Szkoła Dialogu. To był impuls, na który czekałam. Przyszedł czas na publikację tekstu, który w wersji roboczej utworzyłam już w 2015 r.! Mam nadzieję, że z jednej strony stanowić będzie dla uczniów zaangażowanych w projekt materiał do pracy, źródło informacji, a z drugiej strony pozwoli wszystkim zainteresowanym poznać dzieje przasnyskich Żydów. Trzeci wpis w tej serii dotyczy dość spokojnego okresu międzywojennego i rozwoju przasnyskiej diaspory. Tekst oczywiście nie wyczerpuje tematu, jest raczej zalążkiem przyszłych opracowań. Życzę dobrej lektury!
29 października 2019
20 października 2019
Jerzy Woźniak powraca na pogranicze polsko-niemieckie. Recenzja powieści „Fatum”

19 października 2019
Rys historyczny przasnyskiego sztetla. Cz. 2. 1867–1918
Dołączenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu do inicjatywy Szkoła Dialogu zmobilizowało mnie do publikacji tekstu, który czekał na swoją kolej już od kilku dobrych miesięcy. Zapraszam do lektury szkicu dziejów przasnyskich Żydów. W części drugiej skupiam się na okresie od 1867 r. do końca I wojny światowej. Wpis oczywiście nie wyczerpuje tematu, jest raczej zalążkiem przyszłych opracowań. Mocno trzymam kciuki za przasnyskich uczniów i liczę, że znajdą tu coś ciekawego. Może to ich zainspiruje do przemyśleń, do opracowania tematu? Życzę wszystkim dobrej lektury!
6 października 2019
Podsumowania czas... Wrzesień 2019 r.
Wrzesień, wrzesień... Wróciłam do trybu zawodowego, rozpoczynając czwarty rok pracy w szkole. Poza tym działo się wiele w sferze regionalnej. To ważny miesiąc z wielu powodów i o niektórych dzisiaj Wam opowiem, niektórymi radościami i osiągnięciami się podzielę... Zapraszam!
Subskrybuj:
Posty (Atom)