I nadszedł 2019 r.! Czas więc na podsumowanie grudnia zeszłego roku. Zerknijmy na ostatnie 31 dni z mojego życia. Ile się wydarzyło, co się wydarzyło? Zapraszam!
W grudniu:
- wzięłam udział w szkoleniu dla archiwistów społecznych, które pozwoliło mi szerzej spojrzeć na zagadnienie archiwistyki społecznej oraz uzyskać informacje na temat możliwości finansowania projektów z tym związanych;
- intensywnie pracowałam zawodowo;
- spędziłam dużo czasu w bibliotekach, kończąc rozpoczęte projekty i teksty;
- wzięłam udział w spotkaniu promocyjnym katalogu Zabytki archeologiczne Ziemi Przasnyskiej w Muzeum Historycznym w Przasnyszu (gdzie spotkała mnie miła niespodzianka, którą widać na zdjęciach niżej), a także w spotkaniu dotyczącym "Krasnosielckiego Zeszytu Historycznego" oraz historii regionalnej w drążdżewskiej szkole podstawowej. Takich spotkań, organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej, będzie więcej - przed Wielkanocą szykujcie się na opowieść o genealogii genetycznej!
- spędziłam cudowny czas świąteczno-noworoczny - bez pośpiechu, bez zaglądania do spraw zawodowych, z bliskimi mi osobami.
W grudniu na blogu:
Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pisałam o:
- międzywojennym ministrze Alfonsie Kühnie, który urodził się w Przejmach w gm. Jednorożec: KLIK;
- Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Jednorożcu: KLIK;
- Stanisławie Gosiu, linkując film, w którym sam opowiada o swoim trudnym życiu: KLIK;
- archiwum społecznym w Jednorożcu, zachęcając do dzielenia się zdjęciami, pamiątkami rodzinnymi itp.: KLIK;
- planowanej wystawie plenerowej zdjęć historycznych z miejscowości na terenie parafii Parciaki: KLIK.
- dołączyłam do redakcji "Głosu Gminy Jednorożec" jako redaktorka i korektorka;
- w "Głosie Gminy Jednorożec" ukazały się moje teksty: Niepodległość (o rozbrojeniu Niemców w Przejmach 11 XI 2018 r. oraz pierwszej niedzieli po odzyskaniu niepodległości w Jednorożcu), Jak to na Kurpiach dawniej bywało - Boże Narodzenie (regionalne zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe) oraz Noworoczne przysmaki Kurpiów (fafernuchy - zwyczaje z nimi związane oraz przepis!). Mam nadzieję, że niedługo numer będzie można przeczytać online tutaj: KLIK.
- w katalogu Zabytków archeologicznych Ziemi Przasnyskiej jeden z autorów - dr Wojciech Borkowski, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie - powołał się na mój tekst o regulacji Orzyca w okresie międzywojennym: KLIK, za co serdecznie dziękuję! Tak się złożyło, że w bibliografii wylądowałam przy Oskarze Kolbergu - co za zaszczyt!
- otrzymałam egzemplarz publikacji pokonferencyjnej Prezydentowi prof. Ignacemu Mościckiemu w 150 rocznicę urodzin, wydanej przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Dwóch autorów artykułów w niej zawartych powołali się na mój artykuł na temat wizyty Mościckiego na Mazowszu Północnym oraz Kurpiach w ramach objazdu po woj. warszawskim w 1930 r.: KLIK. Redaktorka tomu i kuratorka towarzyszącej konferencji dr Bogumiła Umińska umieściła moje nazwisko na liście osób, które pomogły w stworzeniu wystawy - bardzo dziękuję za ten miły gest. Mój udział był minimalny, ale cieszę się, że został w taki sposób doceniony.
Tradycyjnie już zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny planuję i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi.
| ||||||
Zachęcam również do przyłączenia się do akcji stworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami!
Dziękuję za zdjęcia i dokumenty, które już spływają, które przekazujecie do zeskanowania albo oddajecie w formie odbitek lub nawet oryginałów. Tutaj przykład takich materiałów - jestem wdzięczna za zaufanie <3
Skoro piszę ten post 1 I 2019 r., to od razu pojawia się myśl o (konieczności?) podsumowania zeszłego roku. Jako że mam rozpoczęte projekty, które zakończą się mniej więcej do ferii zimowych, postanowiłam podsumowanie roku 2018 zrobić dopiero za jakiś czas. Będę mogła spojrzeć na wszystko z pewnym dystansem oraz włączyć w to podsumowanie inicjatywy, których wypełnienie będzie oznaczało dla mnie zakończenie roku 2018. Postu możecie się spodziewać po 26 stycznia.
Do następnego!
Dziękuję za zdjęcia i dokumenty, które już spływają, które przekazujecie do zeskanowania albo oddajecie w formie odbitek lub nawet oryginałów. Tutaj przykład takich materiałów - jestem wdzięczna za zaufanie <3
Do następnego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz