Na początku kwietnia wypadła Wielkanoc, więc to idealny czas, by w ciszy rodzinnego domu usiąść na chwilę i przygotować podsumowanie minionego miesiąca. Bardzo lubię marzec, a tegoroczny zapisze się w mojej pamięci jako przyjemny czas. Zapraszam do lektury!
W marcu:
- wzięłam udział w XI Walnym Zebraniu Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej", podczas którego podsumowaliśmy poprzedni rok i zaplanowaliśmy pracę na jubileuszowy 2018 r. Spodziewajcie się m.in. nowej wystawy plenerowej oraz kontynuacji pikników kapliczkowych! :) A tutaj fotorelacja i sprawozdanie ze spotkania: KLIK.
- zakończył się plebiscyt na "Osobowość roku 2017", organizowany przez "Tygodnik Ostrołęcki. W etapie powiatowym zajęłam drugie miejsce i przeszłam do etapu regionalnego, gdzie w swojej kategorii "Działalność społeczna i charytatywna" bez nawoływania do głosowania uplasowałam się na miejscu na nominowanych. Dziękuję wszystkim za głosy, za zaufanie, za docenienie moich działań!
- od sklepu z pamiątkami QRP otrzymałam piękny prezent - dziękuję <3
- spędziłam nieco czasu na poszukiwaniach archiwalnych i kwerendach bibliotecznych - wszystko do monografii parafii i artykułów naukowych, jakie przygotowuję.
- skończyłam 26 lat!
- odpoczęłam w domu rodzinnym, nacieszyłam się nowym Grobem Pańskim w jednorożeckim kościele, naładowałam baterie i zaplanowałam sobie kwiecień :)
- rozpłynęłam się ze szczęścia, gdy w zbiorach członków dalszej rodziny udało się odnaleźć zdjęcia, w których widać mojego pradziadka ze strony ojca mamy. Jest to dla mnie bardzo ważna postać, nie tylko ze względów rodzinnych, ale i regionalnych. By się przekonać, dlaczego, zajrzyjcie do linkowanego niżej wpisu na blogu o powojennej walce podziemia antykomunistycznego w Lipie w gm. Jednorożec.
Na blogu w marcu:
- podsumowałam luty 2018 r.: KLIK;
- obszernie opisałam chorzelski epizod produkcji najbardziej antypolskiego nazistowskiego filmu propagandowego, jaki kiedykolwiek powstał, czyli Heimkehr: KLIK;
- zaprezentowałam drugą część opisu pow. przasnyskiego z I poł. XIX w., skupiając się tym razem na kwestiach władzy administracyjnej i wojska: KLIK;
- w osobnym wpisie, a nie jak do tej pory w poście o historii wsi Lipa, przedstawiłam historię oddziału Kazimierza Artyfikiewicza "Trzynastki" z Ruchu Oporu Armii Krajowej - jego żołnierze i on sam zginęli w 1945 r. w Lipie z rąk UB po nocy spędzonej w gospodarstwie mojego pradziadka Józefa Krawczyka: KLIK.
Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej", w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ, pisałam o:
- oddziale Eugeniusza Lipińskiego "Mrówki" z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, który zginął w rąk komunistów w Olszewce w 1949 r.;
- prawidłowej odmianie nazw miejscowości i nazw miejscowych w gm. Jednorożec;
- parafiach, do których należą miejscowości gm. Jednorożec, a jest ich 8 (sic!);
- szkolnictwie w międzywojennym Jednorożcu.
Z innych tekstów można wskazać krótki artykuł "Wielkanoc na Mazowszu" w czasopiśmie "Samorządność", wydanym przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową.
Poza tym pisałam - głównie monografię parafii oraz artykuły naukowe. Pracowałam nad nowymi projektami, o których dowiecie się w ciągu najbliższych miesięcy.
Dziękuję za wsparcie, komentarze, wiadomości, spotkania. Zapraszam do grupy facebookowej CZYTELNICY BLOGA "KURPIANKA W WIELKIM ŚWIECIE", by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny planuję i co dla Was przygotowałam. By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.
Do następnego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz