Wracam do comiesięcznych podsumowań. W zeszłym roku postanowiłam robić takie rzadziej, co dwa miesiące, ale nie zawsze było łatwiej, bo czasem w nawale pracy zapominałam o publikacji wpisu na początku co drugiego miesiąca. Dlatego wracam do comiesięcznych wpisów na ten temat.
Zapraszam na podsumowanie stycznia 2018 r. Nowa karta, mnóstwo planów - z tym najczęściej kojarzy się pierwszy miesiąca nowego roku. Jak mi minął?
Chociaż do szkoły wróciliśmy już 2 stycznia, a ferie zaczęliśmy wcześnie, bo już 15 stycznia, to ani szkoły, ani ferii za bardzo nie uświadczyłam. Mocno się pochorowałam, problemy się przeciągały i w rezultacie leżałam w łóżku przez łącznie 3 z 4 tygodni stycznia. Co się polepszyło, to chwilę później było gorzej. Te momenty, kiedy wydawało mi się, że już wyzdrowiałam, wykorzystywałam na działalność regionalną:
- spotkałam się z Tomaszem Łysiakiem, komendantem powiatowym policji w pow. przasnyskim - z okazji 100-lecia Policji Państwowej zbieramy materiały o policjantach z międzywojennego pow. przasnyskiego, w planach jest wystawa i publikacja;
- po raz drugi byłam gościem w Radiu RDC w "Łosiowisku" Piotra Szymona Łosia. Tym razem rozmawialiśmy o objeździe woj. warszawskiego w 1930 r., którego dokonał prezydent II RP Ignacy Mościcki. Audycja do odsłuchania tutaj: KLIK;
- zaplanowałam cały rok inicjatyw, jakie przygotowuję ze Stowarzyszeniem "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" - będzie coś dla ducha, dla ciała, dla umysłu :)
- zachciało mi się zimowego spaceru w kobiecym towarzystwie śladem kapliczek i krzyży przydrożnych na polach jednorożeckich - wraz z przyjaciółką i siostrą wybrałam się więc na ponad 10-kilometrowy marsz i zauważyłam kapliczkę na ul. Leśnej w Jednorożcu, o której wcześniej nie wiedziałam;
- pisałam monografię parafii Jednorożec oraz artykuł do "Rocznika Przasnyskiego", który wydamy latem;
- dostałam zaproszenie na XIV Konferencję Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w czerwcu w Płocku, gdzie opowiem o... regulacji Orzyca w okresie międzywojennym!
Warto podsumować ostatnie publikacje. Na blogu w styczniu:
Z kolei na stronie Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" na Facebooku, gdzie co tydzień pojawia się wpis w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ, pisałam (od ostatniego momentu, kiedy na blogu informowałam Was o tych tekstach) na następujące tematy:
[Odcinek] 18. 154. rocznica bitwy pod Żelazną 6 XI 1863 r.
19. Jak wyglądał 11 listopada 1918 r. w Jednorożcu i okolicach?
20. Wizyta Aleksandra Macieszy, prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego, w Jednorożcu w 1914 r.
21. Na czym polegała zbrodnia w Starych Jabłonkach pod Ostródą?
22. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec w okresie PRL
23. Kult św. Floriana w parafii Jednorożec
24. Jak rozwijała się gmina Jednorożec w latach 70. XX w.?
25. Boże Narodzenie dawniej w Jednorożcu
26. Ks. Konstanty Lewandowski, laureat Statuetki Jednorożca 2017
27. 96. rocznica urodzin Stanisława Gosia z Lipy
28. Przedwojenny jednorożecki organista Franciszek Arczyński pionierem w Koszalinie
29. O czytelnictwie w Jednorożcu przed I wojną światową, gospodarowaniu, pasiecznictwie i rodzinie Deptułów
30. Cmentarz pierwszowojenny w Budach Rządowych
Nadal piszę też felietony do "Kuriera Przasnyskiego". Od stycznia 2018 r. artykuły z serii REGION POD LUPĄ pojawiają się w co drugim wydaniu, co jest spowodowane ograniczeniem zadań, bym mogła w najbliższym czasie skupić się na tym, co dla mnie najważniejsze. Niedługo podsumuję zimowe felietony na blogu.
Poza tym drukiem zostały wydane moje teksty:
- Przydrożne obiekty sakralne w gminie Jednorożec w okresie PRL, "Reduta. Ciechanowskie Pismo Historyczne", 2017, 18-19, s. 16-19;
- Wieś Jednorożec w powiecie przasnyskim w świetle zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, "Nasze Korzenie", 2018, 12, s. 89-94.
Natomiast na moim profilu na Academia.edu, gdzie wrzucam PDFy z artykułami, umieściłam w końcu tekst, jaki drukiem wyszedł rok temu, ale ze względu na umowę z wydawnictwem dopiero teraz mógł zostać upubliczniony w Internecie: Fotografie z miejscowości Jednorożec (1914 r.) autorstwa dr. Aleksandra Macieszy jako bezcenne źródło do badań historii regionalnej, [w:] Fotografia w czasie, czas w fotografii, red. M.A. Długosz, M. Suchodolska, Lublin 2016, s. 75–101.
Ledwo się rok zaczął, a ja już mam nowe nabytki do regionalnej biblioteczki! Najpierw kupiłam dwie powieści Ilony Gołębiewskiej, których akcja dzieje się w Pniewie na Kurpiach Białych,
![]() |
Źródło zdjęcia. |
a już Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie umilił mi chorobę takimi wspaniałymi podarunkami!





Do następnego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz