23 lipca 2017

MAŁA OJCZYZNA: szkolnictwo w Jednorożcu cz. 2 (okres międzywojenny)

Na blogu od 2014 r. tematyka szkolnictwa w Jednorożcu opisana była w poście prezentującym okres do wybuchu II wojny światowej. Jednak ze względu na to, że okres międzywojenny obfituje i w źródła i w ciekawe informacje na wspomniany temat, wydzieliłam ten fragment opowieści o szkolnictwie w mojej rodzinnej wsi i postanowiłam zaprezentować go w osobnym wpisie. Zapraszam do lektury!

14 lipca 2017

ŚWIĄTKI W GMINIE JEDNOROŻEC: Obrzędy, zwyczaje, tradycje, wierzenia

Z kapliczkami, krzyżami oraz figurami przydrożnymi jako obiektami zarówno prywatnymi, jak i publicznymi, pełniącymi różnorodne funkcje, związane są pewne zwyczaje i obrzędy. Wiele z nich odnosi się do wszystkich typów małej architektury sakralnej, ale są i takie, które charakterystyczne są jedynie dla kapliczek lub krzyży. Inny podział zwyczajów, jakiego można dokonać, to te związane z działaniami osób prywatnych, grup ludzi lub działaniami całej społeczności wsi lub parafii. Kapliczki, figury i krzyże odgrywają wielką rolę zarówno w obrzędowości dorocznej, związanej z kalendarzem przyrodniczo-religijnym, jak i rodzinnej i prywatnej.

W tym wpisie przedstawię informacje na temat zwyczajów, obrzędów oraz tradycji, związanych z przydrożnymi obiektami sakralnymi. Zasygnalizuję też temat nazewnictwa takich obiektów przez miejscowych. Informacje pochodzą z literatury przedmiotu, jak też są wynikiem moich wieloletnich obserwacji oraz rozmów z mieszkańcami. Artykuł uzupełniają przykłady obiektów z gminy Jednorożec.

13 lipca 2017

MAŁA OJCZYZNA: historia Jednorożca cz. 4 (okres międzywojenny)

Od połowy 2014 r. na moim blogu tematyka historii Jednorożca w okresie międzywojennym przedstawiona była w poście obejmującym okres 19141939. Uznałam jednak, że warto osobno przedstawić lata I wojny światowej, która tak bardzo doświadczyła omawianego terenu: KLIK, i osobno lata 19181939. Dlatego też podzieliłam na dwie części ten pierwotnie jeden wpis. Zapraszam więc na opowieść o Jednorożcu w okresie międzywojennym. A jest co opowiadać, oj, jest! Wpis został uzupełniony i rozszerzony w 2021 r. Dobrej lektury!


5 lipca 2017

REGION POD LUPĄ#8 „Przebój”, Przasnysz w średniowieczu, Mistrz Główek Anielskich, rocznica śmierci Chętnika, dawne obchody Bożego Ciała, strój regionalny sprzed 100 lat oraz woskowe figurki wotywne

Czas na kolejny wpis podsumowujący ostatnie publikacje w "Kurierze Przasnyskim"! Zebrałam tu artykuły z maja i czerwca. Zapraszam do lektury zarówno tekstów, jak i wytłumaczeń dotyczących motywacji i przesłanek, jakie skłoniły mnie do pisania na dany temat.

4 lipca 2017

Czas na podsumowanie maja i czerwca 2017 r.!

Tym razem podsumowanie ostatnich dwóch miesięcy piszę w przyzwoitym czasie, na początku lipca. A wpis jest wyjątkowy, bowiem wprowadza kolejną zmianę - mam nadzieję, na lepsze - na moim blogu. Odtąd w podsumowaniu miesięcy będę przemycać treści z Instagrama. Nie będzie już osobnych postów z serii FOLLOW ME ON INSTAGRAM. W ten sposób połączę dwa typy dotąd osobnych wpisów w jeden, pełniejszy i, jak uważam, ciekawszy. Zapraszam!