28 lutego 2017

FOLLOW ME ON INSTAGRAM #32

Luty prawie za nami! Najkrótszy miesiąc w roku mija mi bardzo szybko, pewnie dlatego, że połowa z tego czasu to ferie. Jak wyglądały ostatnie tygodnie, co robiłam, gdzie byłam, jakie wspomnienia zgromadziłam? Zapraszam :)

23 lutego 2017

MAŁA OJCZYZNA: opowieści i legendy z gm. Jednorożec i gm. Przasnysz

Dawno, oj dawno na blogu nie pisałam o legendach z terenu mojej małej ojczyzny. Czas to zmienić! Zapraszam do lektury opowieści z terenu gminy Jednorożec, kilku opowieści z gminy Przasnysz oraz jednej z miasta Przasnysz. 

22 lutego 2017

MAŁA OJCZYZNA: Podróż Aleksandra i Marii Macieszów na „Kurpie przasnyskie”, 1914 r.

Jednym z moich ulubionych okresów w dziejach mojej małej ojczyzny jest czas przed I wojną światową. Darzę go wielkim sentymentem. Nie dziwi się fakt, że jeśli znajdę jakieś źródła z tego okresu, niesamowicie się cieszę! O zdjęciach, ukazujących moją rodzinną miejscowość w 1914 r. i okolice, które odnalazłam w Towarzystwie Naukowym Płockim w grudniu 2015 r., pisałam już wielokrotnie. 

Dzisiaj natomiast zapraszam na dokładniejszy opis wspomnianych fotografii wykonanych przez Aleksandra Macieszę, które przedstawiają m.in. przydrożne kapliczki, figury i krzyże, miejscową architekturę, ubiór i zajęcia mieszkańców oraz pierwszy kościół w Jednorożcu. Ich wartość jest nieoceniona, bowiem dokumentują Jednorożec i okolice tuż przed działaniami wojennymi w 1914–1915 r., które skutkowały zniszczeniem regionu do 100%. Fotografie te są świadectwem bogatej kultury i dziedzictwa zachodniej Kurpiowszczyzny przed wybuchem Wielkiej Wojny. Dodatkowym walorem opisywanych fotografii jest to, że dotychczas nie były wykorzystywane w badaniach regionalnych, co postanowiłam zmienić.

Wpis uzupełnia streszczenie notatki autorstwa Marii Macieszyny, która opisała wyjazd na badania oraz wizytę w Jednorożcu. Rękopis odnalazłam w Towarzystwie Naukowym Płockim wiosną 2019 r. Dzięki zestawieniu jej ze wstępem do pracy A. Macieszy, będącej wynikiem badań prowadzonych w na Kurpiach przasnyskich, jak to określał (gminy kurpiowskie powiatu przasnyskiego: Jednorożec, Baranowo, Zaręby), wpis poniższy opisuje badania Aleksandra i Marii Macieszów w Jednorożcu w dniach 24 VI7 VIII 1914 r. oraz podróż po okolicy.

20 lutego 2017

MAŁA OJCZYZNA: O tym, jak Prezydent I. Mościcki wizytował pow. przasnyski (1930 r.)

Ostatnio, prowadząc badania regionalne, zainteresowałam się okresem międzywojennym. Nadrabiam braki informacji na temat parafii Jednorożec, które monografię przygotowuję, opracowując inne tematy z tego okresu. Dlatego też zapraszam na popularnonaukową wersję artykułu na wizyty Prezydenta Ignacego Mościckiego na terenie pow. przasnyskiego w 1930 r. Tematem zainteresowałam się dobre pół roku temu i cały czas zbierałam materiały, aż znalazłam ich tyle, że uznałam, że warto się nimi podzielić. W wersji naukowej skupię się na całym Północnym Mazowszu, na blogu prezentuję więc mały wycinek większej pracy.

W maju 1930 r., a nie w 1920 r., w maju 1928 r., w maju 1929 r., czerwcu 1930 r. czy w 1933 r.,  jak pisano nierzadko w literaturze dotyczącej tego terenu, I. Mościcki odwiedził Baranowo, Obrębiec, Przasnysz, Jednorożec, Chorzele i Janowo. Miejscowości te leżały na trasie jego objazdu po ówczesnym woj. warszawskim. Jak wyglądało spotkanie mieszkańców pow. przasnyskiego z Prezydentem RP?



19 lutego 2017

MAŁA OJCZYZNA: Jak regulowano rzekę Orzyc w latach 30. XX w.?

Już we wrześniu na fanpage'u zapowiadałam, że planuję wpis na temat regulacji rzeki Orzyc w okresie międzywojennym. Zainspirowały mnie do tego odnalezione wspomnienia, dotyczące tego tematu. Krótki felieton o regulacji rzeki ukazał się w jednym z październikowych numerów "Kuriera Przasnyskiego", a potem i na blogu: KLIK. Dzisiaj zapraszam na szersze opracowanie tej tematyki w ujęciu popularnonaukowym.

11 lutego 2017

Moje publikacje, cytowania oraz projekty w mediach

Choć ostatnio mam mniej czasu na promocję moich projektów i pracę naukową, od ostatniego postu tego typu minęło tyle czasu, że udało mi się zebrać wystarczającą liczbę materiałów, którymi chcę się podzielić. Zapraszam na kolejny post, w którym prezentuję medialne wzmianki o moich projektach. Tym razem piszę też o moich artykułach oraz publikacjach, w których zostałam zacytowana.

3 lutego 2017

REGION POD LUPĄ#6 Wizyta Mościckiego, kurpiowskie wędrówki, Wielka Wojna a przydrożne kapliczki i krzyże oraz rocznica powstania styczniowego


Uwierzycie?! Minęło już pół roku, odkąd piszę felietony dla "Kuriera Przasnyskiego". W dzisiejszym wpisie zapraszam do lektury tekstów ze stycznia. Zdradzę, dlaczego wybrałam takie a nie inne tematy i co mnie zainspirowało.