Zapraszam na prezentację najpopularniejszych krzyży przydrożnych na terenie gminy Jednorożec - są to metalowe krzyże w podstawach z wnękami. To druga część mini-cyklu, poprzedni odcinek przeczytacie tutaj: KLIK. Jakie krzyże zaprezentuję tym razem? Przekonajcie się sami!
30 grudnia 2016
29 grudnia 2016
REGION POD LUPĄ #5 Chełchowski jako etnograf, przasnyska cerkiew miejska, kurpiowska Wigilia i Ślepowron z Krasnego
28 grudnia 2016
MAŁA OJCZYZNA: Historia chorzelskich pomników P. von Hindenburga i T. Kościuszki
Zapraszam Was dzisiaj na wycieczkę do Chorzel, miasta od wieków posiadającego status pograniczny. Granica za Chorzelami jest jedną z najstarszych i najbardziej niezmiennych w Polsce. Dzisiaj jest to granica woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, niegdyś była to granica polsko-niemiecka, rosyjsko-niemiecka, polsko-pruska, a wcześniej mazowiecko-krzyżacka. W centrum Chorzel znajduje się miejsce, którego dzieje odbijają w sobie niemal całą historię XX w. w Polsce.
21 grudnia 2016
ŚWIĄTKI W GMINIE JEDNOROŻEC: metalowe krzyże w podstawach z wnękami cz. 1
Praca nad drugą książką (historia parafii Jednorożec) wre, co nie oznacza, że zapomniałam o poprzedniej i projekcie kapliczkowym. Z okazji rocznicy premiery książki, która minęła 18 grudnia, oraz rocznicy wręczenia mi Medalu im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego (20 grudnia), będącego nagrodą m.in. za tę książkę, zapraszam na nowy wpis. Tym razem przygotowałam zestawienie krzyży w najpopularniejszej formie - metalowe w podstawach z wnękami. Dzisiaj pierwsza część tego mini-cyklu.
19 grudnia 2016
Prasa regionalna o moich projektach + moje publikacje w 2016 r.
Grudzień to czas podsumowań w wielu dziedzinach życia. Nie może więc zabraknąć takich zestawień na moim blogu. Zapraszam do lektury postu na temat publikacji prasowych, opisujących projekty, jakie realizuję, które ukazały się w okresie sierpień-grudzień 2016 r. We wpisie znajdziecie też informacje o moich publikacjach naukowych i popularnonaukowych, jakie wydano w mijającym roku.
3 grudnia 2016
PODSUMOWANIE listopada 2016
30 listopada 2016
ŚWIĄTKI W GMINIE JEDNOROŻEC: Jednorożeckie krzyże i kapliczki przed Wielką Wojną
Po bardzo długiej przerwie (4 miesiące) publikuję kolejny post z serii kapliczkowej, związanej z moją książką "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec" (więcej tutaj: KLIK). Tym razem postanowiłam zaprezentować Wam piękne zdjęcia z 1914 r., które posłużą jako ilustracja do opowieści o przełomowości Wielkiej Wojny w historii kapliczek i krzyży w Jednorożcu i okolicach.
29 listopada 2016
REGION POD LUPĄ #4 Miejsca pamięci i cmentarze przodków, odzyskanie niepodległości w Przasnyskiem, dwór starostów przasnyskich oraz Kurpie u Sienkiewicza
Minął czwarty miesiąc mojego pisania do "Kuriera Przasnyskiego". Dotychczasowe odcinki przeczytać możecie w osobnych postach: KLIK, KLIK, KLIK. Dziś zapraszam na kolejną - listopadową - część serii "Region pod lupą", w której prezentuję moje historyczne felietony regionalne. W postach z tej serii będę Wam zdradzać, dlaczego wybrałam takie a nie inne tematy i co mnie zainspirowało.
27 listopada 2016
FOLLOW ME ON INSTAGRAM #29
26 listopada 2016
MAŁA OJCZYZNA: Książkowe nowości w biblioteczce regionalnej (2016)
Chociaż taki post planowałam opublikować pod koniec roku, to uznałam, że do tej pory zgromadziłam już tak dużo nowych książek regionalnych, że to chyba dwa razy więcej niż prezentowałam w każdym z poprzednich postów tego typu: KLIK, KLIK, KLIK oraz KLIK. Zapraszam na przegląd nabytków z 2016 r. wraz z informacją, gdzie daną książkę kupić i co w niej znajdziecie. To nie tylko nowości z ostatniego roku czy dwóch lat, ale też pozycje starsze, które w końcu udało mi się zdobyć.
Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Etykiety:
Chorzele,
gmina Chorzele,
gmina Jednorożec,
I wojna światowa,
Jednorożec,
Kurpiowszczyzna,
mała architektura sakralna,
mała ojczyzna,
Mazowsze,
powiat przasnyski,
regionalna biblioteczka
12 listopada 2016
„Profesjonalne podejście do historii polega na ukazywaniu złożoności”. Wywiad z dr. Wojciechem Łukaszewskim
4 listopada 2016
PODSUMOWANIE października 2016
Październik to przepiękny miesiąc - wokół tyle kolorów, świeci słońce, czasem popada deszcz, zawieje jesienny wiaterek, ale ogólnie jest na tyle przyjemnie, że jeszcze wiele można zrobić na zewnątrz. Można też pozwolić sobie na wyjazdy poza miejsce zamieszkania w wolnym czasie. A po pracy zająć się tym, co sprawia nam radość. Tak w skrócie wyglądał ten miesiąc dla mnie. A dokładniej? Zapraszam na nowy wpis!
30 października 2016
REGION POD LUPĄ #3 Regulacja Orzyca, karczmy, czarna legenda Kurpiów i skarb z epoki brązu
Serdecznie zapraszam na kolejny odcinek serii "Region pod lupą". Po raz trzeci zaprezentuję artykuły, jakie publikuję w "Kurierze Przasnyskim". Poruszają zarówno tematy, które w mniejszym lub większym zakresie pojawiły się już na blogu, jak też zupełnie nowe zagadnienia. Tak właśnie było w minionym miesiącu. Zdradzę, dlaczego wybrałam takie a nie inne zagadnienia i co mnie zainspirowało.
29 października 2016
FOLLOW ME ON INSTAGRAM #28
23 października 2016
MAŁA OJCZYZNA: Jak szukać przodków w Internecie? Cz. 5: Pomoce dostępne w sieci (II)
Zbliża się czas w roku, gdy przypominamy sobie o naszych korzeniach. Za sprawą wizyt na cmentarzach, gdzie pochowani są nasi przodkowie, budzi się w nas ciekawość. Skąd pochodzimy? Jaki był dziadek? Jak długo moja rodzina mieszka w tym miejscu? Pytań może być tysiące, ale jak znaleźć odpowiedzi? Zapraszam na kolejną część genealogicznego przewodnika dla początkujących. Podpowiem, gdzie szukać pomocy w internetowych poszukiwaniach naszych korzeni.
6 października 2016
REGION POD LUPĄ #2 Św. Roch z Krzynowłogi Wielkiej, KSM w Rostkowie, podróż koleją w 1916 r. i Nepomuki w przasnyskiem
Serdecznie zapraszam na drugą część serii wpisów, powiązanych z moją rubryką w "Kurierze Przasnyskim". Serię nazwałam "Region pod lupą", a jej logo możecie zobaczyć w nagłówku posta. Artykuły poruszają zarówno tematy, które w mniejszym lub większym zakresie pojawiły się już na blogu, ale też zupełnie nowe zagadnienia. W postach z tej serii będę Wam zdradzać, dlaczego wybrałam takie a nie inne tematy i co mnie zainspirowało.
1 października 2016
PODSUMOWANIE września 2016
29 września 2016
FOLLOW ME ON INSTAGRAM #27
10 września 2016
PODSUMOWANIE sierpnia 2016
4 września 2016
REGION POD LUPĄ #1 Granica Kurpi, cmentarze wojenne, nieistniejące zabytki i nazwy miejscowe
Tym wpisem rozpoczynam nową serię na blogu. Co miesiąc będę dzielić się z Wami artykułami, jakie ukazują się od sierpnia w tygodniku "Kurier Przasnyski". Dzięki uprzejmości Redakcji mam możliwość prowadzenia własnej rubryki, w której co tydzień publikowany jest felieton historyczny. Serię nazwałam "Region pod lupą", a jej logo możecie zobaczyć w nagłówku posta. Wpisy z tej serii są przeznaczone nie tylko dla tych, którzy nie mieszkają na terenie powiatu przasnyskiego, a interesują się nim i jego przeszłością, ale też dla wszystkich, którzy nie zdążyli kupić gazety, interesują się - podobnie jak ja - historią i dziedzictwem naszej małej ojczyzny lub też po prostu (może się tacy znajdą) lubią czytać bloga "Kurpianka w wielkim świecie" :)
Artykuły poruszać będą zarówno tematy, które w mniejszym lub większym zakresie pojawiły się już na blogu, ale też zupełnie nowe zagadnienia. W postach z tej serii będę Wam zdradzać, dlaczego wybrałam takie a nie inne tematy i co mnie zainspirowało. To kolejny powód, dla którego warto śledzić bloga.
1 września 2016
FOLLOW ME ON INSTAGRAM #26
Wakacje za nami. Dzisiaj rozpoczął się rok szkolny. Pewnie jeszcze przez miesiąc mówiłabym, że mogę czekać spokojnie na październik, ale życie się zmienia i czasem trzeba przestawić się z wrześniowego odpoczynku na wcześniejszy start... do pracy. Ale o tym więcej przy innej okazji. Dzisiaj zaś zapraszam na instagramowe podsumowanie sierpnia.
30 sierpnia 2016
Trochę prasy, trochę radia - moje projekty w mediach
Czas płynie, moje projekty regionalne się rozwijają. To też sprawia, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy od publikacji ostatniego postu na temat artykułów prasowych, ukazało się kilka kolejnych. Tym razem postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce - dosłownie. Dlatego też w niniejszym wpisie zapoznać się możecie nie tylko z artykułami na temat moich inicjatyw, pisanymi przez dziennikarzy lokalnej prasy, ale i z moimi tekstami. Przy okazji publikacji reportażu z odpustu parafialnego w Jednorożcu 15 sierpnia, który jednocześnie był okazją do świętowania stulecia parafii, wystosowałam apel o pomoc do czytelników różnych tytułów, ukazujących się na rynku prasowym w mojej małej ojczyźnie. Poza tym możecie przeczytać kilka słów o audycji radiowej, w której miałam przyjemność wziąć udział.
28 sierpnia 2016
MAŁA OJCZYZNA: gmina Jednorożec i Kurpie w poezji starszych i młodszych
Ostatnie trzy dni spędziłam na łonie natury, w środku lasu, bez zasięgu i dostępu do Internetu. Takie wyjazdy wyciszają, ale i inspirują. Piękno przyrody, jakiego doświadczyłam, zachęciło mnie do ponownego podzielenia się z Wami utworami poetyckimi na temat mojej małej ojczyzny. Zapraszam więc na trzecią część prezentacji wierszy - tym razem opisującymi gminę Jednorożec i Kurpiowszczyznę. Mam nadzieję, że się Wam spodobają. Niektóre zostały napisane przez wieloletnich twórców, inne to literackie próby uczniów jednorożecich szkół, tworzone przed laty. Jak zawsze, wpis taki ilustrują zdjęcia.
8 sierpnia 2016
MAŁA OJCZYZNA: Co kryje się w nazwach miejscowości?
Czy zastanawialiście się kiedyś, co oznacza nazwa miejscowości, w której mieszkacie lub z której pochodzicie? Ja nierzadko. Zagadkę pochodzenia nazwy mojego rodzinnego Jednorożca starałam się rozwiązać w jednym z poprzednich postów: KLIK. Dzisiaj zapraszam na przegląd nazw miejscowości w powiecie przasnyskim. Postaram się pokazać przeszłość tego terenu, położonego na granicy dawnej Puszczy Zielonej i terenów o tradycjach szlacheckich, poprzez występujące tutaj wybrane nazwy miejscowe. Wbrew pozorom, można z nich wyczytać bardzo wiele.
1 sierpnia 2016
PODSUMOWANIE lipca 2016
31 lipca 2016
FOLLOW ME ON INSTAGRAM #25
Uwielbiam lato! Tyle się wówczas dzieje, a ja, pomimo upałów, mam wtedy wielką energię do pracy (szczególnie związanej z historią regionalną). Zapraszam na kolejny post, prezentujący za pomocą zdjęć na Instagramie mój lipiec. Pierwsze zdjęcie w poście pochodzi z 30 czerwca, ostatnie - z dzisiaj. A podsumowanie lipca na blogu już niebawem. Miłego odbioru!
23 lipca 2016
ŚWIĄTKI W GMINIE JEDNOROŻEC: Lokalizacja i funkcje kapliczek, figur i krzyży przydrożnych
Ponownie przychodzę do Was z kapliczkowym postem. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego kapliczki, figurki i krzyże stawia się w takich, a nie innych miejscach? Jakie znaczenie ma lokalizacja świątka i jaka symbolika się za tym kryje? Jak lokalizacja przydrożnego świątka wiąże się z jego funkcją w przestrzeni prywatnej i publicznej? O tym w dzisiejszym poście. Tym razem przykłady pochodzą tylko z jednej miejscowości w gminie Jednorożec - Olszewki. Zwróćcie uwagę, jak na podstawie obiektów z jednej tylko wsi można omówić przeróżne funkcję i lokalizacje przydrożnych obiektów sakralnych - wiele z nich pełni bowiem różne zadania.
5 lipca 2016
ŚWIĄTKI W GMINIE JEDNOROŻEC: Dlaczego ludzie wystawiają kapliczki, figury i krzyże?
Dotychczasowe posty z serii "kapliczkowej" (poza jednym, w którym opisałam metody pracy i źródła, z jakich korzystałam) koncentrowały się na prezentacji różnych typów obiektów sakralnych w gminie Jednorożec. Dzisiaj postanowiłam podejść do tematu bardziej teoretycznie i skupić się na motywach fundacji. Dlaczego ludzie wystawiali i wystawiają kapliczki, figury i krzyże przydrożne? Istnieje wiele odpowiedzi na to pytanie. Jako przykłady do konkretnych motywów posłużą mi obiekty z gminy Jednorożec. Starałam się wybrać takie kapliczki, figury i krzyże, których jeszcze nie pokazywałam na blogu. Tylko w przypadku jednej motywacji nie udało mi się znaleźć takiego obiektu.
Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Etykiety:
Drążdżewo Nowe,
gmina Jednorożec,
Jednorożec,
Lipa,
mała architektura sakralna,
mała ojczyzna,
Małowidz,
Olszewka,
Parciaki,
Połoń,
projekt kapliczkowy,
Ulatowo-Dąbrówka
4 lipca 2016
30 czerwca 2016
FOLLOW ME ON INSTAGRAM #24
19 czerwca 2016
MAŁA OJCZYZNA: gmina Jednorożec w poezji
Materiały opublikowane w poście z końca kwietnia, dotyczącym twórczości poetyckiej i malarskiej, opisującej piękno gminy Jednorożec (KLIK), bardzo się Wam spodobały. Dlatego zebrałam kolejną porcję wierszy dotyczących mojej małej ojczyzny. Publikowane były na łamach kwartalnika lokalnego "Głos gminy Jednorożec". Autorzy pochodzą z gminy Jednorożec, mieszkają tutaj lub na sąsiednim terenie. Zainspirowały ich osobiste wspomnienia, piękno tego terenu oraz jego historia.
4 czerwca 2016
Co w prasie piszczy, czyli po raz kolejny o moich projektach
Co jakiś czas dzielę się z Wami artykułami w prasie, w których jest mowa o moich regionalnych inicjatywach. Po latach to będzie piękna pamiątka. Publikacje prasowe są dla mnie o tyle ważne, że dzięki nim kolejne osoby mogą dowiedzieć się, co mnie interesuje, mogą mi pomóc, nawiązać kontakt, może współpracę. Dlatego tak bardzo cenię sobie propozycje wywiadów.
2 czerwca 2016
PODSUMOWANIE maja 2016
29 maja 2016
FOLLOW ME ON INSTAGRAM #23
14 maja 2016
MAŁA OJCZYZNA: Jak szukać przodków w Internecie? Cz. 4: Pomoce dostępne w sieci
Od publikacji ostatniego wpisu związanego z genealogią minęło już sporo czasu. To odpowiedni moment, by wrócić do tej tematyki. Dlatego też przygotowałam dziś pomocnik internetowego poszukiwacza swoich korzeni. Pisałam już o bazach aktów metrykalnych: Geneteka, Metryki i GenBaza. Dzisiaj prezentuję wybrane pomoce, z jakich można za darmo skorzystać podczas internetowej kwerendy informacji genealogicznych.
5 maja 2016
PODSUMOWANIE marca i kwietnia 2016
Z powodu wielu obowiązków w kwietniu nie zdążyłam przygotować podsumowania poprzedniego miesiąca, więc postanowiłam, że w maju opiszę ostatnie 60 dni. I to był błąd :D Ciężko teraz wszystko przywołać, co udało mi się zrobić, czego doświadczyć i zobaczyć w marcu i kwietniu 2016 r. Działo się wiele niesamowitych rzeczy! Niemniej podsumowanie ostatnich miesięcy na blogu pozwoli mi - w pewnym sensie - ponownie przeżyć niezapomniane chwile z tegorocznej wiosny.
30 kwietnia 2016
MAŁA OJCZYZNA: Piękno gminy Jednorożec zaklęte w wierszach i obrazach
Tuż przed majówką zapraszam Was na podróż po gminie Jednorożec, ale nietypową. Będzie to podróż artystyczna, bowiem dzięki wierszom i pejzażom pokażę Wam to, co kocham najbardziej w mojej małej ojczyźnie.
25 kwietnia 2016
FOLLOW ME ON INSTAGRAM #22
24 kwietnia 2016
ŚWIĄTKI W GMINIE JEDNOROŻEC: krzyże kamienne
Tak jakoś często się zdarza, że w niedzielę publikuję post "kapliczkowy". Nie inaczej jest tym razem. Zapraszam na kolejny wpis z serii "Świątki w gminie Jednorożec". Prezentuję kamienne krzyże z terenu gminy, przy czym mam tu na myśli zarówno krzyże z piaskowca, jak i granitu, lastryko i innych podobnych materiałów, które nie pasują do kategorii drewnianych czy metalowych krzyży.
19 kwietnia 2016
„Kurpianka w wielkim świecie” w prasie regionalnej i kilka przemyśleń
W ostatnich tygodniach nie zabrakło artykułów na temat moich inicjatyw. Ukazały się one zarówno w prasie w powiecie przasnyskim, jak i makowskim oraz - ze względu na uroczystość Kurpików 2015 - także w całym regionie ostrołęckim. O samych Kurpikach napiszę innym razem, a dzisiaj zapraszam na przegląd prasy z marca i początku kwietnia.
W tym wpisie postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma refleksjami, jakie wzbudziła we mnie dzisiejsza data. 19 kwietnia to dla mnie bardzo ważny dzień.
17 kwietnia 2016
MAŁA OJCZYZNA: Marcin Tomczak, „Wróżda”. Recenzja książki
6 kwietnia 2016
ŚWIĄTKI W GMINIE JEDNOROŻEC: metalowe krzyże osadzone w kamieniach polnych cz. 2
W marcu pojawił się wpis o metalowych krzyżach, które jako podstawę mają kamienie polne. Opisałam w nim fundacje sprzed II wojny światowej: KLIK. Dzisiejszy wpis to fundacje powojenne i te, których datacji nie umiem określić. Pojawią się też obiekty, których datację ustaliłam niedawno.
13 marca 2016
ŚWIĄTKI W GMINIE JEDNOROŻEC: metalowe krzyże osadzone w kamieniach polnych cz. 1
W lutym opublikowałam post kapliczkowy na temat jednego z typów krzyży przydrożnych, więc postanowiłam, że w tym miesiącu też napiszę o świątkach. Wybrałam jedne ze starszych w gminie Jednorożec obiektów, a są to metalowe krzyże, które jako podstawę mają kamienie polne. Jest to pierwsza część mini-cyklu o tej tematyce. Dzisiaj przedstawię fundacje do wybuchu II wojny światowej. Następnym razem opiszę fundacje powojenne i te, których datacji nie umiem określić. Gwarantuję solidną dawkę ciekawych informacji i zdjęć - zapraszam!
Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Etykiety:
Budy Rządowe,
Drążdżewo Nowe,
Dynak,
Jednorożec,
Kobylaki-Korysze,
Lipa,
mała architektura sakralna,
Małowidz,
Olszewka,
Parciaki,
Połoń,
projekt kapliczkowy,
Ulatowo-Dąbrówka,
Ulatowo-Pogorzel
11 marca 2016
FOLLOW ME ON INSTAGRAM #21
10 marca 2016
PODSUMOWANIE lutego 2016
26 lutego 2016
O moich projektach w regionalnej prasie
Nowy rok, nowe stypendium, nowy projekt... oraz nowe artykuły w lokalnej prasie! W dzisiejszym wpisie prezentuję wzmianki o mojej aktywności regionalnej w gazetach ze stycznia i lutego. Nie jest ich tak dużo jak w ostatnim wpisie: KLIK, niemniej są bardzo ważne, ponieważ informują o projekcie "parafialnym". W prasie pojawiło się ogłoszenie o tym, że zbieram materiały do monografii parafii Jednorożec. A co poza tym? Zapraszam i życzę miłej lektury!
23 lutego 2016
MAŁA OJCZYZNA: Jak szukać przodków w Internecie? Cz. 3: Genbaza
W lutym udało mi się doprowadzić drzewo moich przodków Kmochów do połowy XVIII w. Oprócz tego uzupełniłam drzewo genealogiczne mojej mamy o dokładne daty oraz zdjęcia aktów. Wszystko dzięki metrykom udostępnionym na stronie GenBazy. To trzecia ze stron genealogicznych, która pomogła mi w stworzeniu wywodu przodków. Zapraszam więc na trzecią część "poradnika genealogicznego". Wytłumaczę, jak szukać przodków w GenBazie.
11 lutego 2016
ŚWIĄTKI W GMINIE JEDNOROŻEC: krzyże z kapliczkami
Dawno na blogu nie publikowałam tekstu związanego z "projektem kapliczkowym". To, że książka "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec" już się ukazała, nie oznacza, że zaprzestanę przedstawiania na blogu kolejnych typów obiektów w niej opisanych. Zapraszam na prezentację przydrożnych krzyży z kapliczkami. Można je znaleźć w czterech miejscowościach gminy Jednorożec.
7 lutego 2016
PODSUMOWANIE stycznia 2016
13 stycznia 2016
Lokalne media o moich działaniach
W grudniu 2015 r. i styczniu 2016 r., w związku z licznymi wydarzeniami w regionie, w których uczestniczyłam, w lokalnej prasie pojawiło się dość dużo - jak na tak krótki czas - wzmianek o mojej działalności. Skrupulatnie je zbierałam i odnotowywałam, ponieważ jest to dla mnie wspaniała pamiątka. Zapraszam do zapoznania się z artykułami i życzę miłej lektury.
Subskrybuj:
Posty (Atom)