To już ostatni post z tej serii w 2014 roku. Nadal nie mogę w to uwierzyć. Czas mija nieubłaganie. Mam nadzieję, że dobrze go wykorzystałam. Starałam się dać z siebie 100% a przy okazji nie zapominać o tym, że to tak naprawdę małe drobnostki tworzą szczęście. Zapraszam na ostatnie w tym roku POZYTYWNE MYŚLI.
31 grudnia 2014
28 grudnia 2014
MAŁA OJCZYZNA: nowości w mojej regionalnej biblioteczce
26 grudnia 2014
FOLLOW ME ON INSTAGRAM #7
Kolejny miesiąc mojego intensywnego i ciekawego życia minął. Mam wiele wspomnień z tego okresu, którymi chcę się z Wami podzielić. Zapraszam na nowy instagramowy post :)
25 grudnia 2014
MAŁA OJCZYZNA: Projekt stypendialny "Kapliczki i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec"
Od 2007 r. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu corocznie nagradza studentów pochodzących z Powiatu Przasnyskiego, którzy wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami w różnych sferach działalności edukacyjnej. Wybrani studenci otrzymują stypendia, przeznaczone na realizację konkretnych projektów. W tym roku akademickim Starostwo doceniło moją działalność. Otrzymałam stypendium na realizację projektu Wybrane aspekty dziedzictwa kulturowego gminy Jednorożec. Kapliczki i krzyże przydrożne. Dzisiaj przybliżę Wam mój projekt.
23 grudnia 2014
17 grudnia 2014
KALENDARIUM HISTORII EUROPY: grudzień
Tematykę
dzisiejszego postu z serii KALENDARIUM HISTORII EUROPY wybrałam, kierując się
kilkoma rzeczami. Jest to ostatni post z tej serii w 2014 r., grudniowy.
Wydarzenie, o którym piszę, jest związane ze Świętami Bożego Narodzenia i
historią. Post nawiązuje też do I wojny światowej, której 100. rocznicę wybuchu
obchodzimy w tym roku. Te kilka czynników sprawiło, że w dzisiejszym wpisie
opowiem o tzw. rozejmie bożonarodzeniowym. 24 grudnia 1914 r. w okopach pod
Ypres w Belgii Niemcy i Brytyjczycy, walczący po dwóch stronach, spontanicznie
zaprzestali działań zbrojnych, opuścili okopy, śpiewali kolędy, a nawet zagrali
mecz w piłkę nożną!
Zapraszam na dzisiejszy wpis! :)
14 grudnia 2014
MAŁA OJCZYZNA: Bunt wyzyskiwanych. Powstanie Kurpiów w starostwie łomżyńskim w 1738 r.
Za jeden z celów, jaki chcę zrealizować na studiach magisterskich, obrałam sobie czynny udział w historycznych konferencjach naukowych. W ciągu ostatniego miesiąca udało mi się wziąć udział w dwóch spotkaniach. W dniu 21 listopada byłam w Krakowie na UJ, gdzie na konferencji pt. "Król i jego poddani w Rzeczypospolitej polsko-litewskiej w XVI-XVIII w." wygłosiłam referat pt. Kurpie - lud królewski. Zarys stosunków ludu puszczańskiego Mazowsza i Podlasia z monarchą w XVI-XVIII w. Mój referat będzie można przeczytać za rok w publikacji pokonferencyjnej, wydanej przez organizatora, Koło Naukowe Historyków Studentów UJ. Wczoraj zaś pojechałam do Gdańska, by wziąć udział w konferencji pt. "Bunty, powstania, rewolucje na przestrzeni dziejów", organizowanej przez Naukowe Koło Historyków UG. Wygłosiłam tam referat pt. Bunt wyzyskiwanych. Powstanie Kurpiów w starostwie łomżyńskim w 1738 r. Jako że ten organizatorzy nie planują publikacji pokonferencyjnej, postanowiłam opublikować tekst mojego wystąpienia na blogu. Dwa tygodnie bez postu to także wystarczający powód, by w końcu coś tu napisać! :)
Mam nadzieję, że wybaczycie mi ten zastój na blogu. Dużo się dzieje. Udział w konferencjach, przygotowania do dwóch konferencji historycznych na UW, wydanie kolejnego numeru "Teki Historyka"... Postaram się do końca roku opublikować kilka tekstów i robić to w miarę możliwości regularnie.
Z góry przepraszam wszystkich znawców poniższego okresu za być może ogólnikowe potraktowanie tematu. Niestety, wyznaczone 15 minut wystąpienia na konferencji ogranicza szczegółowość opracowania. Mam jednak nadzieję, że tekst zaciekawi zainteresowanych, a tym, którzy nie znają historii Kurpiowszczyzny, przybliży jeden z ważnych momentów jej przeszłości.
1 grudnia 2014
Subskrybuj:
Posty (Atom)